Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Uważajmy nad wodą!

Data publikacji 20.05.2020

Aura coraz bardziej zachęca amatorów wędkowania i miłośników wody do spędzania wolnego czasu w pobliżu akwenów. Mimo, że do sezonu zostało jeszcze kilka tygodni, ostatnio w województwie zachodniopomorskim doszło do dwóch tragicznych wypadków. Dlatego policjanci apelują o rozsądek i odpowiedzialne zachowanie na wodzie i w jej pobliżu.

Do pierwszego z tragicznych wydarzeń doszło w miniony weekend w powiecie drawskim. O sytuacji zawiadomił spacerowicz, który w jeziorze Przytoń zauważył zatopiony samochód osobowy. Przybyłe na miejsce służy potwierdziły, że 5 metrów od brzegu w wodzie znajduje się toyota. Zdarzenie miało miejsce przy plaży o lekkim spadku w kierunku kąpieliska. W trakcie akcji ratunkowej z samochodu wyłowione zostały ciała dwóch mężczyn w wieku 40 i 33 lat. Policjanci wyjaśniają okoliczności tego zdarzenia.

Do kolejnego tragicznego zdarzenia doszło dwa dni później w powiecie polickim. Dwóch mężczyzn po południu wypłynęło łodzią na jezioro Nowowapieńskie do miejscowości Nowe Warpno. Wiadomo, że dopłynęli do brzegu i zrobili zakupy w miejscowym sklepie. Alarm został wszczęty po tym jak następnego dnia, przed południem, łódź została odnaleziona w zaroślach przy brzegu jeziora. Natychmiast wszczęto poszukiwania, w które zaangażowane zostały różne służy - Policja, Straż Pożarna, SAR i WOPR. Poszukiwania nadal trwają.

Policjanci apelują o ostrożność i szczególną rozwagę w okolicach akwenów. Do nieszczęśliwych zdarzeń najczęściej dochodzi przy tzw. dzikich, odizolowanych plażach, do których dojazd jest utrudniony, a w pobliżu brakuje osób, które mogłyby pomóc. Należy dodać, że do tragedii nierzadko doprowadza spożywanie alkoholu.

Zbliża się czas wakacyjny i wiele osób będzie wypoczywało nad wodą. Policyjni wodniacy w trosce o bezpieczeństwo osób wypoczywających nad wodą od kilku tygodni niemal codziennie kontrolują miejsca rekreacyjne. Sprawdzają m.in. uprawnienia oraz trzeźwość osób wędkujących i korzystających ze sprzętu wodnego.

W ubiegłym roku w województwie zachodniopomorskim odnotowano 37 utonięć. Od maja do sierpnia 2019 r. utonęło 25 osób. W tym roku utopiło się już 11 osób.

(KWP w Szczecinie)

  • łódź policyjna na wodzie
  • łódź policyjna na wodzie
  • policjant w łodzi na wodzie
Powrót na górę strony