Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Archeolog amator zatrzymany. Policjanci odzyskali zabytkowe znaleziska

Data publikacji 21.05.2020

Wspólne działania funkcjonariuszy z Wydziału Kryminalnego KWP we Wrocławiu i KPP w Głogowie doprowadziły do zatrzymania 50-letniego mieszkańca miasta, który nielegalnie prowadził poszukiwania zabytków. Policjanci zabezpieczyli w jego mieszkaniu zabytkowe monety oraz m. in. fragment bransolety pochodzącej z okresu epoki brązu i przyrządy wykorzystywane w procederze. Podejrzanemu grozi kara nawet do 2 lat pozbawienia wolności.

Nielegalne prowadzenie działań archeologicznych oraz poszukiwanie ukrytych lub porzuconych zabytków jest niezgodne z prawem. Od 1 stycznia 2018 roku obowiązują nowe przepisy Ustawy o ochronie zabytków, w myśl których "kto bez pozwolenia lub wbrew warunkom pozwolenia poszukuje ukrytych lub porzuconych zabytków, w tym przy użyciu wszelkiego rodzaju urządzeń elektronicznych i technicznych oraz sprzętu do nurkowania, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2".

Zarzuty za prowadzenie takiej działalności usłyszał 50-letni mieszkaniec Głogowa. W jego mieszkaniu policjanci ujawnili zabytkowe monety oraz inne przedmioty m. in. fragment bransolety z okresu epoki brązu, który jest cennym artefaktem. Policjanci zabezpieczyli również wykrywacz metalu. Podejrzany znalezione przedmioty oferował do sprzedaży w Internecie.

Zatrzymanemu głogowianinowi grozi teraz kara nawet do 2 lat pozbawienia wolności.

(KWP we Wrocławiu/js)

  • Monety i bransoletka
  • Monety i bransoletka
  • zatrzymany mężczyzna
Powrót na górę strony