Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Krakowscy policjanci zatrzymali jednego z szefów zorganizowanej grupy przestępczej działającej na terenie kilku województw

Data publikacji 22.05.2020

Policjanci Wydziału do walki z Przestępczością Gospodarczą KMP w Krakowie przy wsparciu Samodzielnego Pododdziału Kontrterrorystycznego Policji w Krakowie 6 maja br. wkroczyli do mieszkania w jednej z podkrakowskich miejscowości. Zatrzymali tam mężczyznę, podejrzanego o kierowanie (wspólnie z dwoma innymi mężczyznami, zatrzymanymi już w listopadzie 2019 roku) zorganizowaną grupą przestępczą.

Zatrzymanie trzeciego z szefów grupy przestępczej stanowi kontynuację realizacji sprawy, o której szczegółowo informowaliśmy w ubiegłym roku ►Wówczas informowaliśmy, że krakowscy funkcjonariusze wraz z policyjnymi antyterrorystami weszli do ustalonych 10 mieszkań, znajdujących się w Małopolsce zatrzymując łącznie 9 członków zorganizowanej grupy przestępczej, w tym dwie osoby kierujące grupą. Oprócz nich w ręce stróżów prawa wpadły osoby w wieku od 20 do 56 lat, które pełniły w gangu ściśle określone funkcje. Jedni byli odpowiedzialni za kupno udziałów w spółkach, wykorzystywanych później w celach przestępczych, inni rekrutowali osoby (tzw. słupy), figurujące jako udziałowcy lub zarządzający firmami, a kolejni zapewniali obsługę księgową, zawierali umowy najmu lokali, w których odbywały się gry hazardowe, czy też pozyskiwali automaty do gier i magazyny służące do ich przechowywania. Podczas przeszukania ich miejsc zamieszkania policjanci zabezpieczyli, na poczet ewentualnych przyszłych kar pieniądze w różnych walutach, stanowiące równowartość 180 tys. złotych. Zabezpieczono także 1000 automatów do gier hazardowych urządzonych w 270 punktach-lokalach i w 5 magazynach (służących do przechowywania automatów i ich montowania) na terenie niemal 100 miejscowości południowej Polski.

Z aktualnych ustaleń śledztwa wynika m.in., że grupa działała od 2015 do 2018 roku na terenie województwa małopolskiego, śląskiego, świętokrzyskiego, podkarpackiego oraz dolnośląskiego i zajmowała się m.in. urządzaniem nielegalnych gier hazardowych oraz czerpaniem z tego tytułu korzyści majątkowych. Suma możliwych strat, jakie w wyniku przestępczego procederu poniósł Skarb Państwa, wynosi ponad 5 milionów złotych. W tej sprawie śledztwo pod nadzorem Prokuratury Regionalnej w Krakowie prowadzi Wydział do walki z Przestępczością Gospodarczą Komendy Miejskiej Policji w Krakowie we współpracy z Krajową Administracją Skarbową w Krakowie i Zarządem w Kielcach Centralnego Biura Śledczego Policji. Do chwili obecnej prokurator wystosował zarzuty wobec 27 zatrzymanych, z czego kilka osób zostało tymczasowo aresztowanych.

Sąd Rejonowy dla Krakowa-Śródmieścia zastosował środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na 3 miesiące także wobec ostatnio zatrzymanego mężczyzny — szefa zorganizowanej grupy przestępczej.

(KWP w Krakowie / kp)

Pobierz plik (format mp4 - rozmiar 4.12 MB)

Powrót na górę strony