Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Nabierał inetrnautów na ckliwe historie

Data publikacji 26.05.2020

Policjanci z Wydziału dw. z Cyberprzestępczością KWP w Krakowie zatrzymali 24-letniego oszusta. W celu wyłudzenia gotówki mężczyzna na jednym z portali internetowych, przeznaczonych do zbiórki pieniędzy dla osób potrzebujących pomocy, organizował fałszywe akcje charytatywne. 24-latek usłyszał zarzuty oszustwa i został objęty dozorem policyjnym.

Oszust został namierzony przez policjantów Wydziału dw. z Cyberprzestępczością Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie. Funkcjonariusze ustalili, że 24-letni mieszkaniec województwa lubelskiego prowadzi przestępczą działalność w sieci poprzez zakładanie fałszywych zbiórek pieniędzy na jednym z portali internetowych. Mężczyzna wymyślając wzruszające historie, które przedstawiały jego dramaty rodzinne, prosił o pilną pomoc. Internauci poruszeni nieszczęściem jakie go dotknęło - rzekomo samotny i schorowany ojciec opiekujący się dwójką dzieci, który został pozbawiony środków do życia z uwagi na panującą pandemię - wpłacali gotówkę aby wspomóc „chorego” mężczyznę i jego rodzinę. 

Do zatrzymania oszusta przez policjantów z Wydziału do walki z Cyberprzestępczością KWP w Krakowie doszło 19 maja br. w okolicach Włodawy. Mężczyzna został zatrzymany w domu i nie krył zaskoczenia na widok policjantów w drzwiach swojego domu. Z ustaleń pracujących nad sprawą funkcjonariuszy wynikało, że nie jest to pierwsza oszukańcza zbiórka pieniędzy, którą mężczyzna zorganizował. Jak się okazało, nawet tuż przed samym zatrzymaniem utworzył fałszywą akcję charytatywną. Kreatywność oszusta nie znała granic. Tym razem pod pretekstem zbierania funduszy na leczenie kota ze zdiagnozowanym „zmutowanym” rodzajem koronawirusa FIP, prosił o pilne wsparcie finansowe. Na szczęście szybka interwencja funkcjonariuszy uniemożliwiła oszukanie kolejnych osób. W trakcie czynności zabezpieczono m.in. sprzęt elektroniczny, który służył do popełniania przestępstw.

Zebrany materiał wskazuje, że mężczyzna „działał” przez dwa miesiące, a w wyniku swojej przestępczej działalności wyłudził od ponad 300 osób datki na łączną kwotę co najmniej 15 tys. zł. Zatrzymanemu przedstawiono zarzuty oszustwa. Prokuratura Rejonowa Kraków Śródmieście-Wschód zastosował wobec niego środki zapobiegawcze w postaci dozoru Policji, poręczenia majątkowego oraz zakazu opuszczania kraju. Postępowanie prowadzi KWP w Krakowie i ma ono charakter rozwojowy. Na dalszym etapie, po zebraniu stosownego materiału dowodowego, nie jest wykluczone, że mężczyzna odpowie również za inne czyny przestępcze, których mógł się dopuścić.
 
Pamiętajmy!
 

Ostateczny sposób przeznaczenia i wydania zebranych pieniędzy należy tylko i wyłącznie do organizatora inicjującego zbiórkę. Na serwisach oferujących możliwość zbiórki pieniędzy często widnieje ostrzeżenie, że nie ma pewności, że każdy organizator zamieszcza na stronie swojej zbiórki precyzyjne, wyczerpujące i prawdziwe informacje. Dlatego ważne jest, aby w miarę możliwości każdorazowo sprawdzać i weryfikować prawdziwość zamieszczanych danych, a w celu zabezpieczania się przed potencjalnymi oszustwami, donacji dokonywać przede wszystkim za pośrednictwem specjalistycznych instytucji, fundacji, stowarzyszeń w tym celu powołanych, a które często weryfikują cele zbiórek i sytuację potrzebujących.

(KWP w Krakowie/js)

Powrót na górę strony
Polska Policja