Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Poszukiwany międzynarodowym listem gończym w rękach wrocławskich policjantów

Data publikacji 26.05.2020

Wrocławscy funkcjonariusze zauważyli leżącego na ławce mężczyznę. W trosce o jego bezpieczeństwo mundurowi zainteresowali się, co jest przyczyną tej sytuacji. Na szczęście mężczyzna nie potrzebował pomocy medycznej, a policjantom powiedział, że tylko odpoczywa. Okazało się jednak, że spędził on w towarzystwie funkcjonariuszy trochę więcej czasu, ponieważ był poszukiwany międzynarodowym listem gończym.

Funkcjonariusze z Komisariatu Policji Wrocław-Psie Pole zwrócili uwagę na leżącego na ławce mężczyznę. W pierwszej kolejności sprawdzili, czy nie potrzebuje on pomocy medycznej. Kiedy już się okazało, że nic mu nie jest, a jedynie odpoczywa, policjanci sprawdzili jego tożsamość. Nie posiadał on jednak przy sobie żadnych dokumentów, a udzielane przez niego odpowiedzi wzbudziły w mundurowych pewne podejrzenia. Doświadczeni funkcjonariusze podjęli szereg czynności, które pozwoliły w końcu ustalić tożsamość mężczyzny. Wówczas wyszło na jaw, dlaczego próbował on ukryć swoje prawdziwe dane osobowe – był poszukiwany międzynarodowym listem gończym. Podstawą do wszczęcia poszukiwań było popełnienie przez niego przestępstw przeciwko mieniu na terenie Niemiec. Mężczyzna został zatrzymany i teraz odpowie za swoje czyny przed niemieckim sądem.

Od 2004 roku decyzją ówczesnego Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji polska Policja realizuje zadania Biura Sirene. Jest to biuro, którego członkami są wszystkie kraje strefy Schengen. Współpraca pomiędzy poszczególnymi krajami w ramach tej instytucji, polega na dwustronnym przekazywaniu informacji, dzięki czemu możliwe jest prowadzenie poszukiwań we wszystkich krajach członkowskich. Wzajemna i skuteczna wymiana informacji umożliwia zatrzymanie osoby poszukiwanej także poza krajem, w którym dopuściła się przestępstwa.

(KWP we Wrocławiu / kp)

Powrót na górę strony