Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Premiera spotu „Nie daj się oszukać”

Data publikacji 27.05.2020

Świętochłowicka Policja wspólnie z miejscową Fundacją Rodzin Polskich przygotowała spot profilaktyczny. Swoim patronatem przedsięwzięcie objął Prezydent Miasta Świętochłowice. Ten krótki film powstał z myślą o bezpieczeństwie seniorów, bowiem wiedza na temat oszustów i sposobu ich działania stanowi najlepsze zabezpieczenie przed przestępcami. Autorzy spotu chcą w ten sposób dotrzeć do seniorów i ich rodzin. Zachęcamy do obejrzenia i udostępniania przygotowanego filmu. Bezpieczeństwo osób starszych to nasz wspólny cel.

Świętochłowiccy policjanci, by dotrzeć do jak największej grupy seniorów, działają na wielu płaszczyznach. Mundurowi spotykają się z seniorami, przekazując najistotniejsze zasady, jakimi należy się kierować, aby ustrzec się zagrożeń związanych m.in. z oszustwami np. metodą na tzw. wnuczka czy policjanta. Jednak oszuści wciąż dają o sobie znać, a ich metody zmieniają się i ewoluują. Z powodu epidemii koronawirusa, policjanci mają ograniczone możliwości prowadzenia bezpośrednich spotkań z najstarszymi mieszkańcami miasta. Dlatego w trosce o ich bezpieczeństwo świętochłowicka policja w tym trudnym dla wszystkich czasie wciąż pracuje nad nowymi sposobami docierania do seniorów i ich bliskich. By zapobiec działaniu oszustów, wspólnymi siłami z miejscową Fundacją Rodzin Polskich im. św. Jana Pawła II nakręcili spot dla seniorów. Przedsięwzięcie o nazwie „Nie daj się oszukać” swoim patronatem objął Prezydent Miasta Świętochłowice.

Jak sam tytuł wskazuje, film poświęcony tematyce oszustw, przedstawia jeden z klasycznych scenariuszy, którym posługują się przestępcy. Przedstawiona historia może przydarzyć się naszym bliskim lub sąsiadom. Przestępcy wciąż próbują uśpić czujność seniorów i ich oszukać. W rozmowie telefonicznej często, dla wywierania większego wrażenia podają się np. za policjantów. Przedstawiają zmyśloną historię i proszą o przekazanie pieniądze, które po zakończeniu zmyślonej przez nich akcji, rzekomo zostaną zwrócone. Jednak nigdy tak się nie dzieje.

Dlaczego?

Bo...prawdziwi policjanci NIGDY nie przyjmują gotówki! Prawdziwi policjanci NIGDY nie proszą o przekazanie pieniędzy bądź innych wartościowych przedmiotów, aby złapać przestępców!

Liczymy na to, że przekaz spotu, trafi do jak największej liczby odbiorców, bowiem wiedza na temat oszustów i sposobu ich działania stanowi najlepsze zabezpieczenie przed przestępcami. Mimo nieustannych apeli policjantów wciąż zdarzają się seniorzy, którzy dają się oszukać. Dlatego cały czas informujmy starsze osoby o metodach, po które sięgają oszuści i przypominajmy jak nie stać się ich ofiarą. Bez Waszej pomocy, nasze działania są ograniczone, szczególnie gdy w grę wchodzi samotność starszego człowieka. Pamiętajmy o swoich dziadkach, rodzicach i sąsiadach. Seniorzy muszą być przygotowani na takie sytuacje i wiedzieć jak reagować.

Pragniemy złożyć serdeczne podziękowania wszystkim, którzy przyczynili się do realizacji filmu i bez których spot ten by nie powstał.

(KWP w Katowicach / mw)

Opis filmu: Premiera spotu „Nie daj się oszukać”

Pobierz plik (format mp4 - rozmiar 18.52 MB)

Powrót na górę strony
Polska Policja