Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

W chwili załamania z pomocą przyszli policjanci

Data publikacji 27.05.2020

Policjanci z Wydziału Zabezpieczenia Miasta Komendy Miejskiej Policji w Olsztynie uratowali życie 58-latkowi, który znalazł się w trudnej sytuacji. Mężczyzna, nie widząc innego rozwiązania swoich problemów, chciał odebrać sobie życia. Dzięki natychmiastowej reakcji i nawiązaniu z 58-latkiem rozmowy, policjanci skutecznie odwiedli go od dramatycznej decyzji. Trafił on pod opiekę specjalistów, a gdy opadły emocje, osobiście podziękował policjantom za wyciągnięcie do niego pomocnej dłoni.

Oficer dyżurny Komendy Miejskiej Policji w Olsztynie w poniedziałek, 25.05.2020 r., kilka minut po godzinie 09:00 otrzymał zgłoszenie dotyczące jednego z mieszkańców Olsztyna, który wszedł na parapet okna na jedenastym piętrze jednego z wieżowców i zagroził, że w przypadku zbliżenia się do niego kogokolwiek, bez zastanowienia wyskoczy.

Interweniujący policjanci z Wydziału Zabezpieczenia Miasta KMP w Olsztynie błyskawicznie dostali się na 11 piętro budynku i przystąpili do działania. Mundurowi, którzy już w służbie przygotowawczej są szkoleni również na wypadek tego typu interwencji, w pierwszej kolejności nawiązali rozmowę z mężczyzną. Policjantom udało się wzbudzić jego zaufanie i sprowadzić konwersację na przyjacielski poziom. Wykorzystując moment rozkojarzenia 58-latka, w ułamku sekundy podbiegli do niego i wciągnęli go do środka klatki schodowej.

Na miejsce zdarzenia wezwana została również karetka pogotowia, którą mężczyzna w asyście policjantów został przetransportowany do szpitala i przekazany pod opiekę lekarzy specjalistów. Gdy emocje opadły, mężczyzna osobiście podziękował policjantom za uratowanie mu życia.

Służba w Policji to zawód, który wymaga od funkcjonariuszy wiele poświęcenia i zaangażowania w trakcie wykonywania codziennych obowiązków służbowych. Największa nagroda, jaka może spotkać policjantów interweniujących w tego typu sytuacjach to uratowanie ludzkiego życia i zapobieżenie tragedii, która wydaje się nieunikniona.

Przypominamy, że działa całodobowa infolinia wsparcia dla osób w stanie kryzysu psychicznego. Jest to bezpłatna pomoc przez 7 dni w tygodniu i wsparcie telefoniczne dyżurnych specjalistów: psychiatrów, psychologów, prawników i pracowników socjalnych - to uruchomione w grudniu 2017 roku przez Fundację "Itaka" Centrum Wsparcia dla osób znajdujących się w stanie kryzysu psychicznego.

Centrum Wsparcia to projekt Fundacji "Itaka", realizowany na zlecenie Ministerstwa Zdrowia i finansowany ze środków Narodowego Programu Zdrowia. Jego celem jest pomoc osobom znajdującym w stanie kryzysu psychicznego z powodu np. śmierci, utraty pracy, rozwodu, lub zaginięcia bliskiej osoby, oraz zapobieganie depresji, samobójstwom i innym zachowaniem autodestrukcyjnym. Pomoc ta skierowana jest do osób w każdym wieku.

"Centrum Wsparcia" oferuje całodobową pomoc i wsparcie telefoniczne, a także możliwość kontaktu przez mail i czat.

Dyżurni eksperci w Centrum udzielają informacji o możliwościach uzyskania profesjonalnej, bezpośredniej pomocy specjalistów w pobliżu miejsca zamieszkania osoby zgłaszającej się po pomoc. Wszelkie informacje na temat m.in. godzin dyżurów i kontaktu z ekspertami są dostępne na stronie www.liniawsparcia.pl. Na stronie znajduje się również bezpłatna aplikacja mobilna z bazą teleadresową instytucji pomocowych.

Centrum Wsparcia

(KWP w Olsztynie/js)

Powrót na górę strony