Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Pościg za motocyklistą. Miał w plecaku broń maszynową i narkotyki

Data publikacji 27.05.2020

Policjanci z rybnickiej grupy Speed prowadzili pościg za motocyklistą, który nie zatrzymał się do kontroli drogowej. 28-latek jechał z dużą prędkością, łamiąc po drodze wszelkie przepisy ruchu drogowego. Mieszkaniec Jastrzębia-Zdroju przewoził w plecaku broń maszynową, ostrą amunicję oraz ponad 14 gramów środków odurzających.

Do zdarzenia doszło w niedzielę, 24.05.2020 r., około godziny 18.00, w pobliżu ulicy 3 Maja w Świerklanach. Policjanci z wydziału ruchu drogowego rybnickiej grupy Speed podczas patrolu zauważyli motocyklistę, który jechał z dużą prędkością bez tablicy rejestracyjnej. Mundurowi zarejestrowali, że kierowca poruszał się z prędkością 160 km/h w terenie zabudowanym. Nie zatrzymał się, przyspieszył i zaczął uciekać.

Policjanci ruszyli za nim w pościg. Kierowca ignorował sygnały świetlne i dźwiękowe nakazujące mu zatrzymanie pojazdu. Przyspieszał, chcąc zgubić mundurowych. Po drodze łamał przepisy ruchu drogowego, m.in. wyprzedzając w miejscach niedozwolonych. Mundurowi z drogówki przez 7 kilometrów ścigali motocykl marki Aprilla. W Wodzisławiu Śląskim na ulicy Grodzisko, na łuku drogi zrównali się z motocyklistą i użyli radiowozu, jako środka przymusu bezpośredniego, by zatrzymać motocyklistę. Mężczyzna zaczął uciekać pieszo w stronę lasu. Po krótkim pościgu mundurowi obezwładnili go i zatrzymali. Okazało się, że to 28-letni mieszkaniec Jastrzębia-Zdroju. Mężczyzna był trzeźwy jednak narkotester wykazał, że ma w organizmie amfetaminę i marihuanę, dlatego pobrano mu krew do badań.

W plecaku jastrzębianina stróże prawa znaleźli broń maszynową, ostrą amunicję i kilkanaście gramów narkotyków. Ponadto mężczyzna nie posiadał uprawnień do kierowania, a motocykl nie był ani zarejestrowany ani ubezpieczony.

Podczas przeszukania mieszkania 28-latka śledczy z rybnickiej komendy zabezpieczyli jeszcze kilka gramów narkotyków i pieniądze w różnych walutach, łącznie około 27 tysięcy złotych.

Podejrzany trafił do policyjnego aresztu, wczoraj 26.05.2020 r., usłyszał prokuratorskie zarzuty: posiadania broni palnej bez zezwolenia, posiadania środków odurzających, kierowania pojazdem mechanicznym pod wpływem środka odurzającego, a także niezatrzymania się do kontroli drogowej. Mężczyzna odpowie również za wszystkie wykroczenia drogowe, które popełnił.

Decyzją Prokuratury Rejonowej w Rybniku, 28-latek został objęty policyjnym dozorem i zastosowano wobec niego poręczenie majątkowe. Jastrzębianin nie może też opuszczać kraju. Mężczyzna przyznał się do zarzucanych mu czynów.

(KWP w Katowicach/js)

Pobierz plik (format mp4 - rozmiar 39.15 MB)

Powrót na górę strony