Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Kolejne uderzenie w tzw. mafię VAT-owską

Data publikacji 29.05.2020

W ostatnich dniach na polecenie Prokuratury Okręgowej w Krakowie, agenci CBA oraz funkcjonariusze Policji zatrzymali łącznie 8 osób związanych z tzw. mafią VAT-owską. Wspólne działania organów ścigania to wynik dwóch śledztw nadzorowanych przez Prokuraturę Okręgową w Krakowie, dotyczących działalności zorganizowanych grup przestępczych zajmujących się wyłudzaniem podatku VAT. W związku z przestępczym procederem Skarb Państwa stracił ponad 90 milionów złotych.

Obecne zatrzymania były kolejnymi w tych sprawach. Uprzednio zarzuty usłyszało już 17 osób, w tym kierujący grupami przestępczymi. Zabezpieczono mienie podejrzanych na łączną kwotę około 7 mln 600 tys. zł, w postaci nieruchomości, samochodów, zegarków, pieniędzy. Zatrzymani po doprowadzeniu do Prokuratury Okręgowej w Krakowie usłyszeli zarzuty dotyczące m.in. udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, przestępstw karo-skarbowych związanych z fikcyjnym obrotem granulatem tworzyw sztucznych, poświadczenia nieprawdy w dokumentach oraz posłużenia się fikcyjnymi fakturami na kwotę niemal pół miliona złotych.

W jednym ze śledztw dotyczącym grupy zajmującej się fikcyjnym obrotem granulatem tworzyw sztucznych, czynności realizowali  policjanci z Wydziału do Walki z Przestępczością Gospodarczą Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie.

Z ustaleń śledztwa wynika, że grupa ta działała w latach 2011-2015 na terenie Polski oraz Niemiec, Słowacji i Czech. Przedmiotem działalności tej grupy był fikcyjny obrót granulatem tworzyw sztucznych z udziałem podmiotów gospodarczych polskich i zagranicznych, polegający na wystawianiu faktur VAT nieodzwierciedlających rzeczywistych transakcji kupna - sprzedaży. Spółka będąca tzw. brokerem sprzedawała towar w postaci granulatów tworzyw sztucznych w ramach wewnątrzwspólnotowych dostaw do podmiotów mających swoją siedzibę na terenie Niemiec, Słowacji oraz Republiki Czeskiej. Następnie towar wracał do Polski za pośrednictwem powiązanych podmiotów, które ponownie dokonywały jego dostawy do „brokera” po cenach niższych od cen zakupu od podmiotów zagranicznych. Działalność przynosiła polskim podmiotom jedynie straty i nie generowała żadnych zysków. Transakcje nie miały zatem ekonomicznego uzasadnienia. Tak zorganizowany obrót pozwalał na spełnienie wymogów dotyczących możliwości zastosowania zerowej stawki podatku, a tym samym na uszczuplenie należności Skarbu Państwa, które oszacowano na ponad 68 mln zł.

W tej sprawie policjanci zatrzymali 4 osoby. Dokonano zabezpieczenia w postaci nieruchomości, samochodów, zegarków, pieniędzy na kwotę 6 891 950 zł. Wobec podejrzanych prokurator zastosował dozory Policji, zakaz opuszczania kraju połączony z zatrzymaniem paszportu oraz poręczenia w kwocie od 40 do 70 tys. zł. Uprzednio zarzuty w tej sprawie usłyszało 6 osób, z których trzy nadal pozostają tymczasowo aresztowane. Sprawa jest rozwojowa.

(KWP w Krakowie / kp)

Powrót na górę strony