Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Zatrzymany kolejny członek grupy zajmującej się wyłudzeniami przy korzystaniu z usług faktoringu

Data publikacji 29.05.2020

Policjanci z dolnośląskiej komendy wojewódzkiej na co dzień zajmujący się zwalczaniem cyberprzestępczości zatrzymali kolejnego mężczyznę podejrzanego o udział w procederze polegającym na doprowadzeniu do szeregu wyłudzeń na szkodę jednego z podmiotów gospodarczych z tytułu zawartej z nim umowy faktoringu. W tej sprawie policjanci zatrzymali już ponad 20 osób. Straty szacuje się na kwotę blisko 4 milionów złotych.

Jak wynika z przeprowadzonych do tej pory ustaleń policjantów, grupa w której działał podejrzany, przy wykorzystaniu nierzetelnej dokumentacji, przedstawiającej fikcyjne transakcje, wyłudziła od pokrzywdzonego podmiotu sumę blisko 4 milionów złotych.

Osoby biorące udział w procederze werbowały tzw. "słupów", na których zakładane były firmy o różnych profilach działalności. Wykorzystując stworzone na potrzebę przestępczego procederu podmioty gospodarcze, sprawcy wytwarzali nierzetelną dokumentację w postaci faktur z wierzytelnościami, które nie miały odzwierciedlenia w rzeczywistości. Taka dokumentacja była następnie przedstawiana pokrzywdzonemu podmiotowi, z którym stworzone firmy zawarły umowę faktoringu. Działając w ten sposób osoby zamieszane w proceder wyłudzały pieniądze z tytułu przeniesienia własności fikcyjnych wierzytelności.

Obecnie policjanci z Wydziału do Walki z Cyberprzestępczością komendy wojewódzkiej szczegółowo wyjaśniają okoliczności związane z tym procederem. Wobec zatrzymanego 34-latka sąd zastosował środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztu na okres 3 miesięcy. Za czyny, o które osoby zatrzymane w tej sprawie są podejrzane, w zależności od roli w przestępczym procederze, może im teraz grozić kara nawet do 8 lat pozbawienia wolności.

(KWP we Wrocławiu / mw)

Powrót na górę strony