Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Zauroczone kobiety przekazywały oszustom pokaźne kwoty

Data publikacji 30.05.2020

Podawali się za amerykańskiego żołnierza, lekarza z Syrii, inżyniera z platformy wiertniczej i wyłudzali od kobiet, które kontaktowały się z nimi poprzez internetowe portale randkowe, znaczne kwoty pieniędzy. Dwaj mężczyźni zostali zatrzymani przez policjantów stołecznego wydziału do walki z cyberprzestępczością i funkcjonariuszy Straży Granicznej. Działająca od kilku lat grupa oszukała co najmniej 7 kobiet na kwotę ok. 420 tysięcy złotych. Obywatele Nigerii usłyszeli zarzuty oszustwa i zostali tymczasowo aresztowani na 3 miesiące.

Policjanci wydziału do walki z cyberprzestępczością Komendy Stołecznej Policji i funkcjonariusze Straży Granicznej na terenie Wrocławia zatrzymali dwóch obywateli Nigerii, którzy za pośrednictwem internetowych portali randkowych oszukiwali samotne kobiety, wyłudzając od nich znaczne kwoty pieniędzy. Mężczyźni wprowadzali zauroczone nimi Polki w błąd, przedstawiali się m.in. za amerykańskich żołnierzy, lekarzy z Syrii czy pracowników platform wiertniczych i przekonywali pokrzywdzone kobiety do przekazywania pieniędzy pod pretekstem rychłego spotkania i wspólnej przyszłości.

Działając w ten sposób, mężczyźni oszukali co najmniej siedem kobiet na kwotę ok. 420 tysięcy złotych. W trakcie przeszukania kilku mieszkań na terenie Wrocławia stołeczni policjanci, którym wsparcia udzielili funkcjonariusze straży granicznej z Jeleniej Góry, zabezpieczyli nośniki danych i dokumentację bankową, które mogą świadczyć o tym, że oszukanych w ten sposób kobiet może być znacznie więcej.

Postępowanie w tej sprawie nadzoruje Prokuratura Okręgowa w Warszawie. Mężczyznom zostały przedstawione zarzuty oszustwa. Decyzją sądu zostali tymczasowo aresztowani na 3 miesiące. Sprawa jest rozwojowa, niewykluczone są dalsze zatrzymania. Śledczy weryfikują zebrany materiał dowodowy, pod kątem ustalenia kolejnych pokrzywdzonych kobiet.

Powyższa sprawa to jedna z form tzw. oszustwa nigeryjskiego. Przestrzegamy przed zbytnią łatwowiernością, w szczególności w stosunku do osób poznanych przez Internet.

(KSP / wsz)

  • Funkcjonariusz z zatrzymanym mężczyzną
  • dwóch policjantów prowadzi zatrzymanego mężczyznę
  • dwóch policjantów prowadzi zatrzymanego mężczyznę po schodach
  • funkcjonariusz zakłada kajdanki zatrzymanemu mężczyźnie
  • dwóch funkcjonariuszy prowadzi zatrzymanego mężczyznę do komendy
  • dwóch funkcjonariuszy prowadzi zatrzymanego mężczyznę na przesłuchanie

Opis filmu: Zauroczone kobiety przekazywały oszustom pokaźne kwoty

Pobierz plik (format mp4 - rozmiar 18.44 MB)

Powrót na górę strony