Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Prali pieniądze z handlu anabolikami – zostali zatrzymani

Data publikacji 01.06.2020

Funkcjonariusze z Wydziału dw. z Przestępczością Gospodarczą Komendy Wojewódzkiej Policji w Gdańsku zatrzymali dwóch mężczyzn podejrzanych o pranie pieniędzy pochodzących z handlu sterydami. Jeden z zatrzymanych został tymczasowo aresztowany, drugi znajduje się pod policyjnym dozorem. Obu zatrzymanym grozi do 8 lat pozbawienia wolności. Ta sprawa to kontynuacja realizacji, w której dotychczas przedstawiono zarzuty łącznie 21 osobom z terenu całego kraju. Planowane są dalsze zatrzymania.

Śledztwem w sprawie prania pieniędzy pochodzących z handlu sterydami, nadzorowanym przez Prokuraturę Regionalną w Gdańsku, policjanci z wydziału zajmującego się zwalczaniem przestępczości gospodarczej gdańskiej komendy wojewódzkiej zajmują się od wielu miesięcy. W wyniku prowadzonego postępowania w kwietniu 2017 roku policjanci w związku z tą sprawą zatrzymali 6 osób związanych z przestępczym procederem i zabezpieczyli anaboliki o czarnorynkowej wartości ponad miliona złotych.

W trakcie dalszej pracy w wyniku działań operacyjnych i analitycznych policjanci zebrali obszerny materiał dowodowy i ustalili kolejne dwie osoby z województwa mazowieckiego, które podejrzane są o pranie pieniędzy. Mężczyźni zostali zatrzymani w ubiegłym tygodniu i doprowadzeni do prokuratury. Tam przedstawiono im zarzuty związane z wprowadzaniem do obrotu produktów leczniczych w postaci środków anabolicznych i innych mających wpływ na przyrost masy mięśniowej lub zwiększenie wydolności organizmu o łącznej wartości około miliona złotych i związanego z tym prania pieniędzy oraz fałszowania dokumentacji.

Podejrzani, to 41-letni mieszkaniec powiatu żyrardowskiego i 25-letni mieszkaniec Warszawy. W trakcie przeszukania policjanci ujawnili magazyn ze środkami anabolicznymi, w którym znajdowało się około tysiąca opakowań różnego rodzaju sterydów anabolicznych. Zabezpieczono także sprzęt komputerowy, nośniki informatyczne oraz różnego rodzaju dokumentację.

Wobec jednego z mężczyzn sąd zdecydował o tymczasowym aresztowaniu na okres 3 miesięcy. Drugi z zatrzymanych znajduje się pod policyjnym dozorem. Grozi im do 8 lat pozbawienia wolności.

Z uwagi na stopień skomplikowania sprawy i jej wielowątkowość Komendant Wojewódzki Policji w Gdańsku jeszcze w 2015 r. wydał decyzję o powołaniu grupy śledczej w celu wykrycia i zatrzymania sprawców. Obecnie w skład grupy wchodzą policjanci z Wydziału dw. z Przestępczością Gospodarczą KWP w Gdańsku oraz funkcjonariuszka z Wydziału dw. z Cyberprzestępczością KWP w Gdańsku. Bardzo dobra współpraca członków grupy śledczej z prokuratorem nadzorującym postępowanie przygotowawcze, skomplikowane, wielogodzinne i wnikliwe analizy zgromadzonych materiałów dowodowych, wsparte bardzo dobrą pracą operacyjną przynoszą efekty w postaci kolejnych zatrzymań. Łącznie dotychczas zatrzymano kilkanaście osób, którym przedstawiono zarzuty prania pieniędzy, podrabiania dokumentów, czerpania korzyści z nierządu, posiadania materiałów zawierających pornografię dziecięcą, nielegalnego wprowadzania do obrotu produktów leczniczych bez pozwolenia oraz innych przestępstw. Ponadto w sprawie do tej pory dokonano ujawnienia 3 magazyny ze znacznymi ilościami środków anabolicznych i dokonano blokady środków pieniężnych na rachunkach przestępców.

Sprawa jest rozwojowa. Planowane są dalsze zatrzymania.

(KWP w Gdańsku / mw)

Powrót na górę strony