Światowy Dzień Roweru – świętuj bezpiecznie, przez cały rok
Mniejsze czy większe, na szosę czy w teren, na rodzinną wycieczkę czy zawody sportowe – 3 czerwca każdy rower, a przez to każdy rowerzysta ma swoje święto, które spędzi z pewnością... na rowerze. Miłośnicy jednośladów każdego dnia „kręcą” kilometry jadąc do pracy, szkoły, na zakupy czy uprawiając sport. Warto pamiętać, że to tacy sami użytkownicy dróg jak kierowcy aut czy osoby piesze. Relacja między nimi powinna cechować się wzajemnym szacunkiem i respektowaniem przepisów prawa.
W środę, 3 czerwca obchodzimy Światowy Dzień Roweru. To młode święto zostało ustanowione przed dwoma laty przez Organizację Narodów Zjednoczonych. Na pomysł wpisania rowerowego świata do światowego kalendarza wpadł prof. Leszek Sibilski – socjolog, wykładowca Montgomery College oraz… były kolarz. Rezolucja przyjęta przez Organizację Narodów Zjednoczonych głosi, że „rower przekazuje pozytywny sygnał do wspierania zrównoważonej konsumpcji i produkcji oraz ma pożyteczny wpływ na klimat”. Deklaracja dowodzi, że rower powinien być postrzegany jako środek wspomagający zrównoważony rozwój, umacniający edukację, promujący zdrowy tryb życia, zapobiegający chorobom. Każdego roku przybywa miłośników jednośladów napędzanych siłą mięśni. Coraz chętniej zamieniamy samochód czy autobus na rzecz roweru. Rowerzyści to coraz szersza grupa użytkowników dróg, zwłaszcza w sezonie wiosennym i letnim, kiedy pogoda wręcz zachęca do aktywności na świeżym powietrzu. Jest to nie tylko najprostsza forma ruchu, ale przede wszystkim komunikacji – sprawny rower, kask na głowę i możemy ruszać w drogę.
Wszyscy, niezależnie ile mają lat i jakim rowerem jeżdżą mają takie same prawa i obowiązki na drodze, które wynikają z przepisów prawa. Warto przypomnieć niektóre z nich, aby swoją jazdą nie spowodować zagrożenia bezpieczeństwa. A więc:
- kierujący rowerem jest obowiązany korzystać z drogi dla rowerów lub pasa ruchu dla rowerów. Droga dla rowerów oznakowana jest znakiem nakazu (C-13).
- jeśli rowerzysta porusza się po drodze dla rowerów i pieszych powinien zachować szczególną ostrożność i ustąpić miejsca pieszym,
- dziecko do lat 7 może być przewożone na rowerze pod warunkiem umieszczenia go na dodatkowym siodełku,
- rowerzyście zabrania się czepiania się pojazdów i jazdy obok innego roweru, chyba że tą jazdą nie utrudni poruszania się innym uczestnikom ruchu,
- rowerzysta może korzystać z chodnika lub drogi dla pieszych, gdy opiekuje się on osobą do lat 10, która również jedzie rowerem. Poza tym, gdy chodnik ma szerokość większą niż dwa metry, a ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością wyższą niż 50 kilometrów na godzinę również możemy jechać po chodniku. Ostatnią sytuacją są niekorzystne warunki atmosferyczne – śnieg, silny wiatr, ulewa, gęsta mgła. Rowerzysta poruszając się po chodniku jest zobowiązany jechać powoli, zachować szczególną ostrożność i ustępować miejsca pieszym,
- przejeżdżając przez przejazd rowerowy mamy co prawda pierwszeństwo przed pojazdami, ale nie zwalnia nas z konieczności zachowania szczególnej ostrożności w tych miejscach i zmniejszenia prędkości z jaką jedziemy,
- nie przejeżdżajmy po przejściu dla pieszych. W tym miejscach jesteśmy zobowiązani do zejścia z roweru i przeprowadzenia go na drugą stronę.
- nigdy nie wsiadajmy na rower po alkoholu. Działanie tego środka powoduje, że nasze reakcje na drodze są opóźnione przez co swoją jazdę możemy doprowadzić do niebezpiecznego zdarzenia. Jazda rowerem w stanie po użyciu alkoholu bądź nietrzeźwości jest wykroczeniem i grozi za nie kara aresztu lub grzywna.
Nie zapominajmy o wszelkich elementach poprawiających nasze bezpieczeństwo. Najważniejszym z nich jest kask, który odpowiednio dobrany chroni naszą głowę przed uderzeniem o twarde podłoże. Również wyposażenie roweru nie pozostaje bez znaczenia. Rower, którym poruszamy się po drogach powinien być wyposażony w światła – białe i czerwone, przynajmniej jeden sprawny hamulec i dzwonek lub inny sygnał ostrzegawczy.
Zachowanie ostrożności, odpowiednia prędkość dająca czas na właściwą reakcję, a przede wszystkim przestrzeganie przepisów ruchu drogowego, stosowanie się do znaków i sygnałów drogowych – to charakteryzuje odpowiedzialnego, a przez to bezpiecznego rowerzystę. 3 czerwca to Wasze święto. Świętujcie bezpiecznie - nie tylko dzisiaj, ale przez cały rok!
podkomisarz Maciej Kimet
Komenda Wojewódzka Policji w Gorzowie Wielkopolskim
Pobierz plik (format mp4 - rozmiar 23.48 MB)