Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Dzielnicowa pomogła kobietom dotkniętym przemocą domową

Data publikacji 10.06.2020

Do 5 lat pozbawienia wolności grozi dwóm mieszkańcom Lubina podejrzanym o stosowanie przemocy fizycznej i psychicznej wobec swoich partnerek. Kobietom pomogła dzielnicowa, do której jedna z pokrzywdzonych przyszła osobiście z obawy o siebie i swoje małoletnie dzieci. Drugą kobietę dotkniętą przemocą domową policjantka odwiedziła wraz z pracownikiem socjalnym w miejscu jej zamieszkania w ramach procedury „Niebieska Karta”. Policjantka widząc obrażenia na ciele 53-latki natychmiast zareagowała. Partner kobiety został zatrzymany, a sąd na podstawie zebranego materiału dowodowego zastosował już wobec obu mężczyzn tymczasowe aresztowanie.

W pierwszym przypadku do dzielnicowej Komendy Powiatowej Policji w Lubinie zgłosiła się 32-letnia kobieta, która poprosiła o pomoc. Według informacji, jakie przekazała pokrzywdzona, jej były już partner nachodzi ją w domu, grozi, wyzywa, rzuca kamieniami w okna. Doszło nawet do tego, że na ulicy agresor szarpał wózek z ich tygodniowym dzieckiem. Zrozpaczona i wystraszona mieszkanka Lubina nie została z tym problemem sama. Dzięki zaangażowaniu dzielnicowej i pracownika socjalnego, zebrano materiał dowodowy, który następnie pozwolił na przedstawienie 42-latkowi zarzutów znęcania się psychicznego i fizycznego. Sąd zastosował wobec mężczyzny środek zapobiegawczy w postaci 2 miesięcznego aresztu.

W drugim przypadku dzielnicowa wraz z pracownikiem socjalnym odwiedziła mieszkankę Lubina, której rodzina objęta jest procedurą „Niebieska Karta”. Kobieta posiadała wiele zasinień na twarzy. Po rozmowie z pokrzywdzoną, która początkowo kategorycznie odmówiła pomocy, policjanci zatrzymali jej partnera. Jak ustalili śledczy, mężczyzna dzień wcześniej pobił 53-latkę. Kobieta miała ranę na głowie, a także wiele siniaków na twarzy. Podobnie jak w pierwszym przypadku, oprawca trafił do policyjnej celi. Sąd na wniosek prokuratora zastosował wobec niego tymczasowe aresztowanie na okres 3 miesięcy.

Obaj podejrzani odpowiedzą za swoje czyny przed sądem. Za przestępstwo znęcania się nad osobami najbliższymi, może im grozić kara nawet do 5 lat pozbawienia wolności. Nie ma zgody na przemoc domową. Jest wiele instytucji, które bardzo angażują się w pomoc słabszym, często samotnym i bezbronnym osobom, które w czterech ścianach przeżywają dramaty.

(KWP we Wrocławiu)

 

Powrót na górę strony
Polska Policja