Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Tymczasowy areszt dla podejrzanego o zgwałcenie kobiety

Data publikacji 16.06.2020

Na 3 miesiące trafił do aresztu 67-letni mężczyzna, który dopuścił się gwałtu na kobiecie wynajmującej od niego lokal mieszkalny w Częstochowie. Po tym jak 45-latka nie miała pieniędzy, by zapłacić za najem mieszkania, mężczyzna siłą zmusił ją do obcowania płciowego. Decyzją sądu najbliższe 3 miesiące spędzi teraz w areszcie.

Policjanci z komisariatu I w Częstochowie zatrzymali 67-letniego mieszkańca miasta, który wynajmował lokal mieszkalny 45-letniej kobiecie. W ubiegły wtorek, 9 czerwca br., mężczyzna przyszedł do wynajmowanego przez nią lokalu celem rozliczenia opłat. Gdy dowiedział się, że wynajmująca nie ma pieniędzy, przemocą zmusił ją do obcowania płciowego. 67-latek nie widział w swoim zachowaniu nic złego. Innego zdania byli śledczy i sąd, który zdecydował, że najbliższe 3 miesiące mężczyzna spędzi w areszcie. Grozi mu do 12 lat pozbawienia wolności.

art. 197 kk

§ 1. Kto przemocą, groźbą bezprawną lub podstępem doprowadza inną osobę do obcowania płciowego, podlega karze pozbawienia wolności od lat 2 do 12.
§ 2. Jeżeli sprawca, w sposób określony w § 1, doprowadza inną osobę do poddania się innej czynności seksualnej albo wykonania takiej czynności, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.
§ 3. Jeżeli sprawca dopuszcza się zgwałcenia:
1) wspólnie z inną osobą,
2) wobec małoletniego poniżej lat 15,
3) wobec wstępnego, zstępnego, przysposobionego, przysposabiającego, brata lub siostry, podlega karze pozbawienia wolności na czas nie krótszy od lat 3.
§ 4. Jeżeli sprawca czynu określonego w §1-3 działa ze szczególnym okrucieństwem, podlega karze pozbawienia wolności na czas nie krótszy od lat 5.

UWAGA!
Przemocą seksualną jest doprowadzenie do poddania się jakiejkolwiek czynności seksualnej wbrew woli drugiej osoby.
Przemoc seksualna naraża osobę na cierpienia fizyczne i psychiczne, a także traumę związaną z tym aktem przemocy.
Nic nie usprawiedliwia zmuszania drugiej osoby do kontaktu seksualnego.
Do przestępstwa tego dochodzi bez względu na płeć. Mężczyźni również mogą paść ofiarą gwałtu.

(KWP w Katowicach / mw)

Powrót na górę strony