Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

50 posiedzenie zarządu Europolu

Data publikacji 19.05.2006

Przedstawiciele polskiej Policji uczestniczyli w uroczystym pięćdziesiątym posiedzeniu zarządu Europolu. Dwudniowe obrady odbywały się w wiedeńskim Hofburgu. Wśród poruszanych tematów znalazły się sprawy zwalczania zorganizowanej nielegalnej migracji, a także współpracy Europolu z innymi instytucjami, m.in. Interpolem.

Zarząd Europolu to najwyższy organ decyzyjny tej instytucji. Polska jako kraj członkowski posiada swojego przedstawiciela w tym gremium – jest nim. insp. Waldemar Jarczewski, Zastępca Komendanta Głównego Policji.

W dniach 15-16 maja br. posiedzenie odbyło się wyjątkowo nie w Hadze, gdzie mieści się siedziba Europolu, lecz w Wiedniu. Okazją ku temu był fakt, iż było to pięćdziesiąte posiedzenie, a dodatkowo ostatnie pod auspicjami Prezydencji Austriackiej.

Zgromadzeni przedstawiciele Zarządu Europolu, Komisji Europejskiej oraz delegacje ekspertów z poszczególnych krajów dyskutowali nad sprawami kluczowymi dla budowania bezpieczeństwa w zjednoczonej Europie, mówili o kwestiach związanych z funkcjonowaniem samej instytucji. Najwięcej miejsca poświęcono raportowi „Ocena Zagrożenia Przestępczością Zorganizowaną” (Organised Crime Threat Assessment – OCTA), który jest nowym produktem Europolu i z założenia ma diagnozować przestępczość w UE i wytyczać kierunki skutecznego zwalczania tego zjawiska.

Wśród poruszanych tematów znalazły się również sprawy zwalczania zorganizowanej nielegalnej migracji, współpracy Europolu z innymi instytucjami, m.in. Interpolem. Nie zabrakło głosów w dyskusji nad przyszłością Europolu i miejscem jakie powinien zajmować pośród europejskich organów ścigania. Delegacja polska aktywnie uczestniczyła w spotkaniu, promując polski punkt widzenia odnośnie np. uszczelnienia naszej wschodniej granicy, która jest najdłuższą granicą zewnętrzną UE.

Kolejne posiedzenie, odbędzie się w dniach 11-12 lipca br. w Hadze.

Powrót na górę strony