Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Krakowscy i podkarpaccy policjanci zatrzymali trzy osoby podejrzane o wymuszenie rozbójnicze

Data publikacji 02.07.2020

Policjanci Wydziału dw. z Przestępczością Przeciwko Życiu i Zdrowiu KMP w Krakowie zatrzymali na gorącym uczynku 27-latka i jego 26-letnią towarzyszkę, jako osoby podejrzane o dokonanie wymuszenia rozbójniczego na krakowskim przedsiębiorcy branży motoryzacyjnej. Dwa dni później krakowscy policjanci przy wsparciu funkcjonariuszy z Samodzielnego Pododdziału Kontterrorystycznego Policji KWP w Rzeszowie zatrzymali ich 28-letniego wspólnika. Wszyscy zatrzymani pochodzą z Podkarpacia.

Pod koniec zeszłego roku mieszkanka Podkarpacia zakupiła luksusowy samochód od przedsiębiorcy branży motoryzacyjnej z Krakowa. Na początku czerwca br., 26-latka ponownie przyjechała do sprzedającego, tym razem w wspólnie z dwoma mężczyznami. 27 i 28-letni towarzysze kobiety oznajmili handlarzowi, że ich znajoma nie jest zadowolona z dokonanego zakupu, ponieważ samochód posiadał wady ukryte i zażądali od niego kilkudziesięciu tysięcy złotych „zadośćuczynienia”. Sprzedający temu zaprzeczył i odmówił wypłaty pieniędzy. Wówczas zaczęli grozić jemu i jego rodzinie oraz użyli siły wobec mężczyzny. Wystraszony całą sytuacją przedsiębiorca przekazał mężczyznom kilkadziesiąt tysięcy złotych.

Policjanci operacyjne uzyskali informacje o tym, że na terenie Krakowa pojawiły się osoby powiązane z podkarpackim środowiskiem przestępczym, które miały dopuścić się wymuszenia rozbójniczego. W trakcie czynności śledczy z własnej inicjatywy dotarli do pokrzywdzonego sprzedawcy luksusowego samochodu. 

24 czerwca br,. 27-latek wraz z kobietą ponownie przyjechali do sprzedawcy samochodu i zażądali od niego wypłaty kolejnych kilkunastu tysięcy złotych. Pieniędzy jednak nie uzyskali bowiem zostali zatrzymani na gorącym uczynku przez krakowskich policjantów. Funkcjonariusze przeszukali mieszkania 27-latka i jego 26-letniej towarzyszki, w których znaleźli i zabezpieczyli gotówkę w wysokości blisko 8 000 zł.  

Następnie policjanci z Wydziału do Walki z Przestępczością Przeciwko Życiu i Zdrowiu KMP w Krakowie wpadli na trop 28-latka, który brał udział w pierwszym wymuszeniu na sprzedawcy. Ponieważ z uzyskanych przez śledczych informacji wynikało, że 28-latek może posiadać niebezpieczne narzędzia i trenuje sporty walk mieszanych, w jego zatrzymaniu na terenie Podkarpacia brali udział  funkcjonariusze z Samodzielnego Pododdziału Kontterrorystycznego Policji KWP w Rzeszowie. Po wejściu siłowym do mieszkania, mężczyzna został obezwładniony i zatrzymany. 

Zebrany w sprawie materiał dowodowy pozwolił prokuratorowi na przedstawienia wszystkim zatrzymanym zarzutów wymuszenia rozbójniczego, za co grozić im może do 10 lat więzienia. Sąd Rejonowy dla Krakowa - Podgórza zastosował wobec 28 i 27-latka środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania. Natomiast wobec 26-letniej kobiety sąd zastosował dozór Policji oraz poręczenie majątkowe.

(KWP w Krakowie/js)

Pobierz plik (format mp4 - rozmiar 18.31 MB)

Powrót na górę strony