Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Nie pomogła zmiana wyglądu. Poszukiwany wpadł w Holandii

Data publikacji 03.07.2020

Blisko 3 lata trwały poszukiwania mieszkańca Będzina. Dzięki współpracy holenderskich i polskich policjantów, 39-latek, wobec którego wydano Europejski Nakaz Aresztowania, kilka dni temu został zatrzymany w Holandii. Mężczyzna oczekuje na ekstradycję do Polski.

Poszukiwacze z Wydziału Kryminalnego Komendy Powiatowej Policji w Będzinie od lipca 2017 roku prowadzili poszukiwania 39-latka. Za mężczyzną wydano list gończy m.in. w związku z udziałem w zorganizowanej grupie przestępczej oraz kradzież samochodów i wymuszenia rozbójnicze. Miał do odbycia karę ponad 5 lat więzienia.

Poszukiwane przez wymiar sprawiedliwości osoby często zmieniają swoje miejsce zamieszkania, zdarza się też, że ukrywają się u znajomych lub rodziny. I tym razem było podobnie, bowiem okazało się, że mieszkaniec Będzina najprawdopodobniej przebywa poza granicami naszego państwa. W związku z tym Sąd Okręgowy w Katowicach wydał za 39-latkiem Europejski Nakaz Aresztowania. Na początku czerwca br. sprawę przejęli kryminalni z Zespołu Poszukiwań Celowych z katowickiej komendy wojewódzkiej. Policjanci sprawdzali każdy trop i weryfikowali wszystkie informacje. W trakcie prowadzonej sprawy ustalili, że poszukiwany, chcąc uniknąć zatrzymania, przemieszczał się po wielu krajach Europy. Był między innymi w Anglii i Hiszpanii. Śląscy stróże prawa byli coraz bliżej ustalenia miejsca, w którym ukrywał się mieszkaniec Będzina. Kiedy byli niemal pewni, że mężczyzna mieszka w Holandii, przekazali zdobyte informacje do zespołu ENFAST w Wydziale Poszukiwań Komendy Głównej Policji (policyjna międzynarodowa sieć współpracy ENFAST zajmuje się poszukiwaniem najgroźniejszych przestępców). Polscy oraz holenderscy stróże prawa połączyli swoje siły. Na bieżąco wymieniali się informacjami i opracowywali plan obławy na 39-latka. Efektem wspólnych działań było zatrzymanie, do którego doszło kilka dni temu na jednej z ulic w Hadze. Mężczyzna podróżował akurat autem ze swoją partnerką. Pomimo tego, że 39-latek zapuścił włosy i brodę, kompletnie zmieniając swój wygląd, szybko został zidentyfikowany.

Niebawem zatrzymany zostanie przewieziony do Polski i doprowadzony do Prokuratury Okręgowej w Katowicach.

(KWP w Katowicach / kp)

Powrót na górę strony