Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Elementy polsko-litewskiej współpracy policyjnej

Data publikacji 20.05.2006

"Obserwacja transgraniczna i pościg transgraniczny elementem polsko-litewskiej współpracy Policji" - pod takim tematem odbyły się dwudniowe międzynarodowe warsztaty, w których udział wzięli przedstawiciele Policji polskiej, litewskiej, łotewskiej i niemieckiej.

Elementy polsko-litewskij współpracy policyjnejW trakcie warsztatów podsumowana została dotychczasowa – kilkuletnia już współpraca podlaskich funkcjonariuszy z policjantami sąsiednich państw zwłaszcza Litwy. Jednak dominującym tematem spotkania były stosunkowo nowe formy współpracy policyjnej w Unii Europejskiej takie jak obserwacja i pościg transgraniczny. Wprowadzenie takich właśnie, innowacyjnych narzędzi do kanonu działań Policji krajów Unii Europejskiej stało się w ostatnich latach koniecznością.

"Przestępczość nie zna granic". Dlatego w ślad za tym policjanci dążą do tego aby dla nich również granice nie stanowiły przeszkody w ściganiu przestępców. Ustalenia kończących się dzisiaj warsztatów przyniosą w najbliższym czasie również inne wręcz "namacalne" efekty dla Podlasian. Przykładem tego rodzaju przedsięwzięć są wspólne polsko-litewskie patrole ruchu drogowego i prewencji. W takiej formie funkcjonariusze z Sejn i Suwałk razem z policjantami litewskimi z Mariampola i Alytusa, będą działali po obu stronach granicy. Jest to możliwe dzięki wcześniejszej umowie o współpracy policji z obu krajów.

Elementy polsko-litewskij współpracy policyjnejPojawienie się wspólnych patroli i ich systematyczną działalność Komendant Wojewódzki Policji w Białymstoku mł. insp. Adam Mularz zapowiada na drugą połowę tego roku. Tą inicjatywę poparł również Wojewoda Podlaski Jan Dobrzyński, który obiecał przekazanie pomieszczeń na przejściu granicznym w Budzisku, gdzie na wzór innych posterunków międzynarodowych na obszarze obowiązywania umowy Schengen ma zostać utworzony wspólny punkt kontrolny.

Przy opracowywaniu zasad funkcjonowania patroli szczególnie cenne będą doświadczenia jakimi podzielili się w ramach warsztatów policjanci z zachodu Polski i Niemiec. Na tamtym terenie (m.in. w Zgorzelcu) funkcjonują one już od dłuższego czasu i widok obcego munduru nie budzi tam już zdziwienia. Również pod kątem takiego współdziałania policjanci z KWP w Białymstoku opracowali w języku polskim i litewskim Policyjny Przewodnik Przygraniczny będący kompendium wiedzy m.in. o strukturach, przepisach, zakresie uprawnień Policji oraz spotykanych w obydwu krajach dokumentach tożsamości. W zamyśle autorów funkcjonariusze wyruszający we wspomniane patrole oprócz innego, wymaganego przepisami wyposażenia "uzbrojeni" będą w taki podręcznik. 

Z pewnością już dzisiaj można stwierdzić, że kończące się warsztaty będą istotnym elementem systematycznie rozwijanej i poszerzanej przygranicznej współpracy podlaskiej Policji.
Powrót na górę strony