Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Odpowie za nadużycie uprawnień w celu osiągnięcia korzyści majątkowej

Data publikacji 10.07.2020

Zarzuty dotyczące nadużycia uprawnień w celu osiągnięcia korzyści majątkowej usłyszał 57-letni mieszkaniec Gdańska. Mężczyzna zatrudniony w jednej z placówek finansowych na Pomorzu dopuścił się korupcji na Lubelszczyźnie. Usiłował wymusić na właścicielce lokalu kontynuowanie najmu dla jednej z filii tej instytucji żądając pieniędzy. Mężczyzna został zatrzymany przez policjantów z Komendy Wojewódzkiej Policji w Lublinie zajmujących się zwalczaniem korupcji. Za popełnione przestępstwo podejrzanemu grozi kara do 5 lat pozbawienia wolności.

Śledztwo nadzorowane przez Wydział Śledczy Prokuratury Okręgowej w Lublinie zostało wszczęte na materiałach policjantów z Wydziału do Walki z Korupcją Komendy Wojewódzkiej Policji w Lublinie. Sprawa dotyczy nadużycia uprawnień przez 57-letniego mieszkańca Gdańska, pracownika jednej z placówek finansowych mającą siedzibę w województwie pomorskim.

Z ustaleń śledczych wynika, że mężczyzna piastował funkcję związaną z prowadzeniem negocjacji z klientami w sprawie przedłużania umów. Chodziło głównie o umowy dotyczące  wynajmowania od zewnętrznych podmiotów czy osób fizycznych lokali na prowadzenie działalności filii tej instytucji w innych miastach w Polsce. Ponieważ w jednym z miast powiatowych na Lubelszczyźnie okres najmu lokalu pod działalność placówki dobiegał końca, mężczyzna kilka miesięcy temu złożył właścicielce wizytę celem przedłużenia umowy na kolejne lata.

Jak się okazało, była to wizyta o charakterze korupcyjnym, bowiem 57-latek usiłował wymusić na kobiecie podpisanie aneksu przedłużającego umowę najmu żądając przy tym korzyści majątkowej. W grę wchodziła kwota 7 tysięcy złotych. Na szczęście do przekazania pieniędzy nie doszło, z uwagi na wprowadzony w marcu stan epidemii.

Policjanci z Komendy Wojewódzkiej Policji w Lublinie, którzy powzięli informację o tym przestępczym procederze, w miniony wtorek zatrzymali 57-latka. Funkcjonariusze przeszukali zajmowane przez niego miejsce zamieszkania oraz placówkę, w której jest zatrudniony. Mundurowi zabezpieczeli dokumentację, komputery, nośniki danych. Prosto z Pomorza 57-letni gdańszczanin został przekonwojowany do Lublina i osadzony w policyjnym areszcie.

Policjanci doprowadzili zatrzymanego do Prokuratury Okręgowej w Lublinie, gdzie usłyszał zarzut korupcyjny dotyczący nadużycia uprawnień w celu osiągnięcia korzyści majątkowej. Prokurator zastosował wobec podejrzanego  poręczenie majątkowe w kwocie 100 tysięcy złotych, policyjny dozór, zakaz wykonywania zawodu na czas trwania postepowania przygotowawczego. Dodatkowo dokonano również zabezpieczenia mienia w kwocie 10 tysięcy złotych.

Za popełnione przestępstwo grozi kara do 5 lat pozbawienia wolności.

Policja przypomina o ustawowym zapisie, w myśl którego można uniknąć odpowiedzialności karnej za wręczenie korzyści majątkowej lub osobistej, osobie pełniącej funkcję publiczną. Uniknięcie odpowiedzialności jest możliwe w sytuacji, gdy osoba, która wręczyła korzyść wyjawi wszelkie okoliczności związane z jej udzieleniem, zanim organ ścigania tego sam nie ujawni.

Powrót na górę strony