Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Podejrzani o wyłudzenie kilku milionów z NFZ-u

Data publikacji 16.07.2020

Skrupulatna i skuteczna praca policjantów z Wydziału dw. z Korupcją Komendy Wojewódzkiej Policji w Kielcach oraz śledczych z Prokuratury Okręgowej w Kielcach doprowadziła do ustalenia 73-letniej właścicielki apteki oraz trzech innych osób podejrzanych o wyłudzenie z Narodowego Funduszu Zdrowia ponad 7 milionów złotych. Za poświadczenie nieprawdy w dokumentach w celu osiągnięcia korzyści majątkowej oraz pranie pieniędzy może grozić kara do 15 lat pozbawienia wolności.

Sprawa prowadzona była przez policjantów zwalczających przestępczość korupcyjną z Komendy Wojewódzkiej Policji w Kielcach oraz śledczych z Prokuratury Okręgowej w Kielcach. Miała ona swój początek blisko dwa lata temu, dzięki skutecznej pracy operacyjnej policjantów. Wymagała później też wielu innych czynności z wykorzystaniem wielu metod i działań procesowych. Żmudne ustalenia śledczych pozwoliły na dotarcie do wiedzy, która mówiła o bezprawnych działaniach właścicielki apteki oraz trzech innych osób. Jak ustalono przez kilka ostatnich lat, właścicielka apteki z województwa świętokrzyskiego poświadczała nieprawdę w dokumentach w celu osiągnięcia korzyści majątkowej.

Przestępczy proceder polegał na dopisywaniu leków wysoko refundowanych na zrealizowanych już przez pacjentów receptach, a następnie wyłudzaniu refundacji na te leki ze Świętokrzyskiego Oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia. Sporządzona opinia przez biegłego sądowego wykazała, że aptekarka mogła wyłudzić kwotę nawet ponad 7 mln złotych refundacji.

W miniony wtorek na postanowienie prokuratury, policjanci zatrzymali cztery osoby, które podejrzewane są o ten przestępczy proceder. W trakcie przeszukania domu 73- letnie aptekarki, policjanci zabezpieczyli ponad 930 tysięcy złotych. Gotówka ukryta była niemal w każdym zakątku mieszkania, tj. w szafkach, półkach, ubraniach czy w książkach.

Wobec trzech zatrzymanych osób prokurator wydał postanowienie o środkach zapobiegawczych w postaci dozoru policyjnego oraz poręczenia majątkowego w wysokości od 10 do 70 tysięcy złotych.

Za poświadczenie nieprawdy w dokumentach w celu osiągniecia korzyści majątkowej oraz pranie pieniędzy może grozić kara do 15 lat pozbawienia wolności.

Sprawa ma charakter rozwojowy.

(KWP w Kielcach/kpa)

  • Na zdjęciach widzimy pieniądze zabezpieczone w związku z zatrzymaniem kobiety podejrzanej o wyłudzenie kilku milionów złotych z NFZ
  • Na zdjęciach widzimy pieniądze zabezpieczone w związku z zatrzymaniem kobiety podejrzanej o wyłudzenie kilku milionów złotych z NFZ
  • Na zdjęciach widzimy pieniądze zabezpieczone w związku z zatrzymaniem kobiety podejrzanej o wyłudzenie kilku milionów złotych z NFZ
Powrót na górę strony