Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Bezpieczeństwo na drodze – wspólna sprawa

Data publikacji 17.07.2020

Siadając za kierownicę pojazdu należy pamiętać, że na drodze wiele zależy od naszej postawy - stylu jazdy, decyzji związanych z prędkością, wyprzedzaniem, korzystaniem z telefonu komórkowego i innych czynników, na które mamy wpływ. To w dużej mierze MY decydujemy – czy będzie to relaksująca, bezpieczna podróż, czy też stresująca gonitwa.

Kierując pojazdem nie można zapomnieć o elementarnych zasadach bezpieczeństwa, obserwacji drogi i stosowaniu się do dozwolonych prędkości.

Wyjeżdżając w dalszą trasę odpowiedzialnie zaplanujmy podróż. Samochód powinien być sprawny, a kierowca i pasażerowie przez całą drogę powinni mieć zapięte pasy bezpieczeństwa. Młodsze dzieci należy bezwzględnie przewozić w fotelikach bezpieczeństwa lub innych urządzeniach do przewożenia dzieci. Gdy pojawi się zmęczenie najlepiej zatrzymać się i zrobić kilku lub kilkunastominutową przerwę w kierowaniu. Nie każdy kierowca może podróżować w nocy, czasami walka ze snem jest ponad jego siły.

Wszyscy jesteśmy odpowiedzialni za bezpieczeństwo na drodze. Gdy widzimy, że któryś z kierowców zachowuje się nieodpowiedzialnie i niebezpiecznie, reagujmy! Nie lekceważmy podejrzeń, że nietrzeźwa osoba jest kierowcą. Zadzwońmy pod numer 112.

W okresie letnim wiele osób preferuje długie spacery. Przypominamy pieszym, że podobnie jak kierujący, także są obowiązani do uważania na drodze i przestrzegania przepisów ruchu drogowego. Pieszy powinien poruszać się chodnikiem lub drogą dla pieszych, a gdy ich nie ma poboczem. Z jezdni korzystamy tylko wtedy, gdy nie ma chodnika bądź drogi dla pieszych, a wzdłuż jezdni brakuje pobocza.

Kierowcy muszą pamiętać, że na jezdni, oprócz pojazdów, mogą też poruszać się piesi, którzy są niechronionymi uczestnikami ruchu, dlatego zawsze powinni bacznie obserwować drogę.

Niezależnie od tego w jakim charakterze uczestniczymy w ruchu drogowym pamiętajmy, że nieodpowiedzialne zachowanie na drodze może przyczynić się do tragedii.

BRD KGP

Powrót na górę strony