Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Rok działalności zespołów "Speed" na polskich drogach

Data publikacji 20.07.2020

Brawura i lekceważenie przepisów, w tym przekraczanie dopuszczalnej prędkości, to kluczowe czynniki wpływające na ryzyko zaistnienia wypadków drogowych i skalę ich skutków. Pierwsza grupa "Speed" powstała w Komendzie Stołecznej Policji pod koniec 2018 r. Ta formuła sprawdziła się do tego stopnia, że od 19 lipca 2019 r. w każdej komendzie wojewódzkiej Policji działa grupa „Speed”, której zadaniem jest eliminowanie niebezpiecznych zachowań na drodze.

Każdego roku nadmierna prędkość jest przyczyną wielu zdarzeń drogowych, które generują ponad 1/3 wszystkich ofiar śmiertelnych wypadków drogowych. Niedostosowanie prędkości do warunków na drodze jest groźne nie tylko dla kierujących i ich pasażerów ale również dla innych uczestników ruchu drogowego. W przypadku potrącenia pieszego, nawet nieznaczne przekroczenie dopuszczalnej prędkości zmniejsza szanse jego przeżycia. Działalność grupy "Speed" w Komendzie Stołecznej Policji dała bardzo dobre efekty, więc model ten wdrożono w całym kraju.

W tych wyspecjalizowanych zespołach służbę pełnią najbardziej doświadczeni policjanci ruchu drogowego, stale podnoszący swoją wiedzę i umiejętności prowadzenia pojazdów podczas specjalistycznych szkoleń z zakresu doskonalenia techniki jazdy. Priorytetem ich działania jest ograniczenie liczby wypadków drogowych. Mają oni do dyspozycji najnowocześniejszy sprzęt, w tym bardzo szybkie pojazdy, także z napędem 4x4. Radiowozy wyposażone są również w wideorejestratory.

Ich praca przynosi efekty. W okresie od 19 lipca 2019 r. do 30 czerwca 2020 r. policjanci z grup „Speed” ujawnili 442 660 wykroczeń, w tym aż 308 728 związanych z przekroczeniem prędkości. 18 773 kierującym, którzy przekroczyli dopuszczalną prędkość o więcej niż 50 km/h na obszarze zabudowanym, zatrzymano prawo jazdy.

Drastyczne przekraczanie prędkości zazwyczaj łączy się z innymi, bardzo niebezpiecznymi zachowaniami m.in. takimi, jak wymuszenie pierwszeństwa przejazdu, nieprawidłowe wyprzedzanie, przejeżdżanie linii ciągłej, przejeżdżanie z dużą prędkością przez przejście dla pieszych.

Przykłady nieodpowiedzialnego zachowania kierowców, które ujawnili policjanci :       

- KWP Wrocław. Policjanci z ząbkowickiej grupy „Speed” zatrzymali po pościgu nietrzeźwego motocyklistę, który pędził w obszarze zabudowanym blisko 140 km/h. Mimo dawanych sygnałów świetlnych i dźwiękowych 42-latek nie chciał zatrzymać się do kontroli. O dalszym losie podejrzanego zdecyduje teraz sąd. Mężczyźnie może grozić kara nawet do 5 lat pozbawienia wolności.

- KWP Gorzów Wlkp. 28-letni mieszkaniec powiatu gorzowskiego jadąc osobowym VW Passatem podczas wyprzedzania kolumny pojazdów jechał z prędkością 171 km/h, gdzie obowiązywało ograniczenie do 70 km/h. Wyprzedzanie miało miejsce w rejonie oznakowanego przejścia dla pieszych.

- KWP Rzeszów. 81 km/h ponad dozwoloną prędkość - to nie jedyne przewinienie kierowcy volkswagena. 54-latek zatrzymany w Zgórsku przez policjantów z rzeszowskiej grupy "Speed", dodatkowo był nietrzeżwy. Alkomat wskazał 2 promile w jego organizmie. Za swoje przewinienia odpowie teraz przed sądem.

- KWP Gorzów Wlkp. Zielonogórscy policjanci działający w specjalnej grupie "Speed" zatrzymali prawa jazdy kierowcom, którzy za nic mieli ograniczenia prędkości. „Rekordziści”, których skontrolował policyjny wideorejestrator mieli na liczniku 192 i 212 km/h.  

 

"Speed-y" nadal będą działać na terenie całej Polski. Wśród kierujących pojazdami budzą uznanie i jedynie osoby, które w sposób rażący łamią przepisy ruchu drogowego powinny mieć powody do obaw.

(BRD KGP / wykorzystano materiały foto/video KWP Gorzów Wlkp ./ KSP / KWP Gdańsk)

 

Pobierz plik (format mp4 - rozmiar 11.56 MB)

Powrót na górę strony