Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

20-letni sprawca pobicia i ataku na tle rasistowskim w rękach Policji

Data publikacji 17.07.2020

45-letni mieszkaniec Wieliczki, który wracał do domu autobusem, stanął w obronie obywatela Konga, do którego dwóch młodych mężczyzn kierowało obraźliwe, rasistowskie słowa. Agresja jednego z napastników przeniosła się na 45-latka , który został pobity. Po napadzie agresor uciekł. Wczoraj 20-letni sprawca został zatrzymany w rejonie Dworca Centralnego w Warszawie, przez funkcjonariuszy Policji z Wieliczki, Krakowa oraz Warszawy.

14 lipca br. dwóch młodych mężczyzn jadąc autobusem podmiejskim z Krakowa do Wieliczki wykrzykiwało wulgarne hasła. Gdy wysiedli na jednym z przystanków w Wieliczce, swoją agresję słowną skierowali w stronę ciemnoskórego mężczyzny, który w tym czasie oczekiwał na przyjazd innego autobusu. Ponieważ 45-letni pasażer autobusu był świadkiem  ich agresywnego zachowania w pojeździe, podejrzewał, że oczekującemu na przystanku czarnoskóremu mężczyźnie może grozić niebezpieczeństwo. 45-latek  zdecydował się więc na opuszczenie autobusu  i zwrócenie uwagi młodym ludziom na niestosowność ich zachowania. Wtedy to jeden z dwójki mężczyzn, 20- letni mieszkaniec Krakowa, swoją agresję skierował w kierunku 45-latka. Zaczął go kopać po ciele, odgrażać się a następnie butlą  z gazem łzawiącym, uderzył go kilkakrotnie w głowę.

Dyżurny Komendy Powiatowej Policji w Wieliczce, po otrzymaniu telefonicznego zgłoszenia o tym zdarzeniu skierował na miejsce patrol. Funkcjonariusze powiadomili karetkę pogotowia, która zabrała rannego 45-latka do szpitala. Z uwagi, na to, że przed przybyciem mundurowych, młodzi mężczyźni oddalili się w kierunku pobliskiego  osiedla, na miejsce skierowano kolejne radiowozy. Zabezpieczono monitoring z autobusu, ustalono świadków zdarzenia i podjęto czynności poszukiwacze za sprawcami.

Funkcjonariusze, po przeanalizowaniu zabezpieczonych nagrań, a także postów z filmami, które zostały umieszczone na jednym z portali internetowych przez sprawcę, ustalili dane 20-latka, który dokonał pobicia 45-letniego mężczyzny a także słownie zaatakował obywatela Konga. Mundurowi ustalili, że sprawca w celu uniknięcia kary, uciekł do Warszawy i tam się ukrywa. Do stolicy niezwłocznie udali się wieliccy kryminalni wspólnie z kryminalnymi Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie. 16 lipca około godziny 15:30, w rejonie Dworca Centralnego, wspólnie z funkcjonariuszami Biura Kryminalnego Komendy Głównej Policji i komisariatu kolejowego zatrzymali sprawcę.

17 lipca br., w wielickiej komendzie 20-latkowi postawiono zarzuty publicznego nawoływania do nienawiści na tle różnic narodowościowych (do czego się nie przyznał), a także naruszenia czynności narządu ciała poniżej 7 dni oraz gróźb karalnych pozbawienia życia kierowanych pod adresem 45 letniego mieszkańca Wieliczki (do tych zarzutów przyznał się).

Aktualnie podejrzany został doprowadzony do Prokuratury Okręgowej w Krakowie, gdzie zapadną dalsze decyzje co do jego osoby. Grozi mu kara do dwóch lat pozbawienia wolności.

(KWP w Krakowie/kpa)

Powrót na górę strony