Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Policjanci oddawali krew dla Szymona

Data publikacji 21.07.2020

Najcenniejszym darem, jakim możemy się podzielić z innymi, jest krew. Policjanci z Pruszcza Gdańskiego zorganizowali akcję oddawania krwi na rzecz mł. asp. Szymona Mielewczyka i innych potrzebujących. Do akcji zgłosiło się ponad 40 osób, zebrano 14 litrów krwi.

Wczoraj, 20,07,2020 r., przy Komendzie Powiatowej Policji w Pruszczu Gdańskim stanął ambulans Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Gdańsku. Akcja oddawania krwi została zorganizowana w odpowiedzi na potrzebę pomocy naszemu koledze mł. asp. Szymonowi Mielewczyk, który, jak wcześniej pisaliśmy, został ciężko ranny w wypadku drogowym.

Krew oddawali policjanci i pracownicy cywilni z komendy w Pruszczu Gdańskim i komisariatów w Kolbudach, Trąbkach Wielkich i Cedrach Wielkich oraz prokuratorzy z Prokuratury Rejonowej w Pruszczu Gdańskim, jak również osoby postronne. Do kwalifikacji, która poprzedzała procedurę, zgłosiło się ponad czterdzieści osób, a krew oddało ponad 30. Łącznie zebrano jej 14 litrów. Oczywiście ten najcenniejszy dar pomoże nie tylko Szymonowi, ale także innym potrzebującym, chorym i rannym w wypadkach.

Opisywana akcja była koordynowana przez Niezależny Samorządny Związek Zawodowy Policjantów, którego działacze nawiązali kontakt z innymi jednostkami Policji.

W ostatnich dniach krew dla Szymona i innych potrzebujących oddali też funkcjonariusze Centralnego Biura Śledczego Policji w Warszawie (49 osób przekazało 22 litry), mundurowi z komend w Malborku i Pucku (ponad 40 osób oddało blisko 20 litrów krwi).

Już 24 lipca br., przy Komendzie Policji w Gorlicach odbędzie się kolejna akcja krwiodawstwa. Niezależnie od wspomnianych działań policjanci w całym województwie indywidualnie jeżdżą do Centrów Krwiodawstwa m.in. w Gdańsku, Tczewie i Kościerzynie, gdzie oddają krew. Krew jest lekiem, którego nie da się zastąpić czy wyprodukować. Najnowocześniejsze i najbardziej skomplikowane zabiegi operacyjne nie byłyby możliwe do wykonania, gdyby jej nie było. Oddając krew, ratujesz życie drugiego człowieka.

Przypomnijmy, że dawcą krwi może zostać osoba, która nie ma żadnych dyskwalifikujących jej chorób, mieszcząca się w określonej grupie wiekowej i wagowej, czyli między 18 a 60 rokiem życia, ważąca nie mniej niż 50 kg.

(KWP w Gdańsku/js)

Powrót na górę strony