Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Katowiccy policjanci rozbili zorganizowaną grupę przestępczą oszukującą firmy

Data publikacji 23.07.2020

Policjanci z Wydziału do Walki z Przestępczością Gospodarczą Komendy Miejskiej Policji w Katowicach zatrzymali 17 osób podejrzanych m.in. o działanie w zorganizowanej grupie przestępczej. Zatrzymania miały miejsce na terenie dwóch województw. Grupa podejrzana jest m.in. o pranie pieniędzy pochodzących z oszustwa na kwotę prawie 2,5 mln zł. Katowiccy policjanci odzyskali i zabezpieczyli ponad 3,2 mln zł, w tym 6 luksusowych samochodów o wartości prawie 1,6 mln zł. Podejrzanym grozi kara do 10 do 15 lat więzienia.

Policjanci z Wydziału do Walki z Przestępczością Gospodarczą Komendy Miejskiej Policji w Katowicach prowadząc postępowanie przygotowawcze pod nadzorem Prokuratury Rejonowej Katowice - Wschód w Katowicach rozpracowali zorganizowaną grupę przestępczą z Małopolski, która na przełomie marca i kwietnia 2019 roku oszukała niemiecką firmę na kwotę prawie 2,5 mln zł. Podejrzani podszyli się pod kontrahenta niemieckiej firmy, wysyłając pismo dotyczące zmiany numeru konta, na które miały wpłynąć należności za dostawę asortymentu rur stalowych spawanych i zgrzewanych. Natychmiast po otrzymaniu pieniędzy na fałszywe konto dokonano przelewu środków na kolejne kilkanaście rachunków bankowych prowadzonych na rzecz różnych osób fizycznych bądź podmiotów gospodarczych. W celu wyprania pieniędzy część środków pochodzących z przestępstwa została przeznaczona na stworzenie pozornie legalnej transakcji sprzedaży diamentów o wartości 650 tys. zł, które miały pochodzić z dziedziczenia po zmarłej babci jednego z podejrzanych. Aby uwiarygodnić tę transakcję, sprawcy uiścili daninę publiczną w postaci podatku VAT na rzecz Urzędu Skarbowego w wysokości prawie 200 tys. zł. Jednak kiedy prawdziwy kontrahent nie otrzymał należności za dostarczony towar, o podejrzeniu popełnienia przestępstwa zostali powiadomieni katowiccy policjanci.

Policjanci z Wydziału do Walki z Przestępczością Gospodarczą Komendy Miejskiej Policji w Katowicach zajmujący się sprawą sprawdzili każdy trop, na każdym etapie dokładnie analizowali sposób działania grupy, zabezpieczali wszystkie pojawiające się dowody. Kluczowa w sprawie okazała się wielowątkowa praca operacyjna. Dzięki żmudnej pracy katowickich policjantów zatrzymano 17 osób. Część z nich podejrzana jest o działanie w zorganizowanej grupie przestępczej. Zatrzymania miały miejsce na terenie województwa śląskiego i małopolskiego. Podczas zatrzymania jednego z podejrzanych, który jest pseudokibicem krakowskiego klubu piłkarskiego i czynnym zawodnikiem MMA, udział w zatrzymaniu brali funkcjonariusze Samodzielnego Pododdziału Kontrterrorystycznego Policji w Katowicach, którzy dokonali siłowego wejścia do obiektu i zatrzymali 27-latka. Podczas przeszukania domu i samochodu policjanci ujawnili m.in.: narkotyki i maczetę. Łącznie w zatrzymaniu podejrzanych zaangażowanych było 40 policjantów Wydziału do Walki z Przestępczością Gospodarcza Komendy Miejskiej Policji w Katowicach, którzy dokonali kilkunastu przeszukań w miejscu pobytu lub ukrywania się podejrzanych. Zabezpieczyli sprzęt informatyczny przy udziale biegłych z zakresu informatyki. Wsparcia przy zatrzymaniach podejrzanych, którzy posiadali na wychowaniu małoletnie dzieci, udzielili funkcjonariusze Referatu ds. Nieletnich i Patologii Wydziału Prewencji KMP w Katowicach. W działaniach brał również udział przewodnik psa służbowego z psem do wyszukiwania zapachu narkotyków.

W toku prowadzonych czynności śledczy ustalili i dotarli do licznych lokali, które grupa przestępcza wynajmowała w różnych lokalizacjach województwa małopolskiego. Podczas przeszukania tych pomieszczeń katowiccy policjanci zabezpieczyli m.in. ponad 30 telefonów komórkowych, 19 laptopów służących do popełniania przestępstw, karty SIM, modemy, pamięć zewnętrzną, rowery o wartości 40 tys. zł oraz części rowerowe i samochodowe o wartości 85 tys. zł.

W wyniku podjętych przez katowickich policjantów czynności odzyskano i zabezpieczono ponad 3,2 mln zł, w tym zabezpieczono 6 luksusowych samochodów marek Jaguar, Bentley, Lexus i Mercedes, o łącznej wartości prawie 1,6 mln zł.

Ponadto śledczy ustalili, że grupa w ramach działalności przestępczej próbowała oszukać również inne przedsiębiorstwa działające na terenie Polski i Europy. Czyny te zostały objęte łącznym postępowaniem. W trakcie realizacji katowiccy policjanci ustalili również, że grupa w podobny sposób działała na szkodę jednej z małopolskich firm, gdzie łączna wartość strat wyniosła prawie 11 mln zł. W wyniku podjętych w tej sprawie czynności policjanci z Wydziału dw. z Przestępczością Gospodarczą KMP w Nowym Sączu odzyskali kwotę 9,9 mln zł. Również i ten wątek został przejęty przez śląskich policjantów do dalszego prowadzenia. Na postawie materiału dowodowego zgromadzonego przez katowickich policjantów ustalono, zatrzymano i tymczasowo aresztowano 30-letniego mężczyznę, któremu przedstawiono m.in. zarzut kierowania zorganizowaną grupą przestępczą.

Na wniosek Prokuratury Rejonowej Katowice - Wschód decyzją katowickiego sądu 10 osób zostało tymczasowo aresztowanych, a wobec pozostałych zastosowano policyjny dozór oraz poręczenie majątkowe. Natomiast wobec jedenastej osoby areszt zastosował Sąd Rejonowy w Nowym Sączu. Kierującemu zorganizowaną grupą przestępczą męzczyźnie grozi kara do 15 lat pozbawienia wolności, a pozostałym podejrzanym kara do 10 lat więzienia.

(KWP w Katowicach / mw)

 • Zdjęcie kolorowe: śląscy kontrterroryści przygotowujący się do wejścia siłowego do domu">
 • Zdjęcie kolorowe: śląscy kontrterroryści na balkonie budynku">
 • Zdjęcie kolorowe: policjant z zatrzymanym mężczyzną leżącym na podłodze">
 • Zdjęcie kolorowe: śląscy kontrterroryści z zatrzymanym mężczyzną siedzącym na łóżku
 • zdjęcie kolorowe: podejrzany o kierowanie zorganizowaną grupą przestępczą podczas zatrzymania przez katowickich policjantów">
 • zdjęcie kolorowe: policjanci WPG KMP Katowice z mężczyzną podejrzanym o kierowanie zorganizowaną grupą przestępczą">
 • zdjęcie kolorowe: policjanci WPG KMP Katowice z mężczyzną podejrzanym o kierowanie zorganizowaną grupą przestępczą">
 • zdjęcie kolorowe: przewodnik psa służbowego z psem wyszkolonym na wyszukiwanie zapachu narkotyków">
 • zdjęcie kolorowe: policyjny pies wyszkolonym na wyszukiwanie zapachu narkotyków">
 • zdjęcie kolorowe: ujawnione podczas przeszukania narkotyki">
 • zdjęcie kolorowe: przewodnik psa służbowego z psem wyszkolonym na wyszukiwanie zapachu narkotyków podczas przeszukania samochodu">
 • zdjęcie kolorowe: ujawniona w samochodzie maczeta">
 • zdjęcie kolorowe: ujawniony podczas przeszukania samochodu gaz">
 • "zdjęcie kolorowe: zabezpieczone przez katowickich policjantów Bentley">
 • zdjęcie kolorowe: zabezpieczone przez katowickich policjantów Mrecedes">
 • zdjęcie kolorowe: zabezpieczone przez katowickich policjantów Jaguar">
 • zdjęcie kolorowe: zabezpieczone przez katowickich policjantów telefony komórkowe i sprzęt elektroniczny">
 • zdjęcie kolorowe: zabezpieczone przez katowickich policjantów gotówka">
 • "zdjęcie kolorowe: zabezpieczone przez katowickich policjantów laptopy i gotówka">
 • zdjęcie kolorowe: zabezpieczone przez katowickich policjantów części samochodowe">
 • zdjęcie kolorowe: zabezpieczone przez katowickich policjantów rowery">
 • zdjęcie kolorowe: zabezpieczone przez katowickich policjantów części rowerowe">

Pobierz plik (format mp4 - rozmiar 25.55 MB)

Pobierz plik (format mp4 - rozmiar 22.09 MB)

Powrót na górę strony