Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Zabytkowy kielich z Brzozdowic odnaleziony

Data publikacji 23.07.2020

Zachodniopomorscy policjanci zabezpieczyli poszukiwany kielich z 1850 roku z Katedry Kamieńskiej, zaginiony w nieznanych okolicznościach po 1994 roku. Kielich ujęty był w katalogu utraconych zabytków sakralnych z powiatu gryfickiego, kamieńskiego i Świnoujścia kom. dr Marka Łuczaka, wydanego przez KWP w Szczecinie w 2015 roku.

Kom. dr Marek Łuczak pojechał do Kamienia Pomorskiego, aby sprawdzić tę informację. Na miejscu rozpoznał kielich jako jeden z utraconych zabytków kościelnych. Naczynie wykonano dla kościoła w Brzozdowicach. Posiada ono wieloboczną stopę o wysokim nachylonym cokole, a cztery wypukłe pola stopy zdobione są ornamentem o motywie winorośli. Na płaszczu czaszy znajduje się tłoczony ornament w formie medalionów z winnymi gronami. Na cokole stopy umieszczono rytą inskrypcję: „1850. Jan Kłossowski. Obywatel Brzozdowiecki – Fundator”.

Przypominamy, że zabytki są ważnym elementem historii naszego regionu, dlatego też są cenne wszelkie informacje, które pomogą w ich odnalezieniu. Policja wciąż poszukuje pozostałych zaginionych zabytków z katedry kamieńskiej oraz innych zabytków sakralnych z tego regionu, ujętych w katalogu utraconych zabytków:

(KWP w Szczecinie / mw)

 

  • policjant stoi z księdzem, który trzyma odzyskany zabytkowy kielich
  • policjant trzyma odzyskany zabytkowy kielich
  • odzyskany zabytkowy kielich
  • odzyskany zabytkowy kielich

Opis filmu: Zabytkowy kielich z Brzozdowic odnaleziony

Pobierz plik (format mp4 - rozmiar 48.04 MB)

Powrót na górę strony