Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Uratowali mężczyznę, który chciał odebrać sobie życie

Data publikacji 03.08.2020

Sekundy decydowały o uratowaniu życia 32-latka. Gdyby nie szybkie i sprawne działania policjantów z Komisariatu w Ozimku, próba targnięcia się na własne życie, mogłaby zakończyć się tragicznie. Liczyła się każda sekunda – po udzieleniu pierwszej pomocy, mężczyzna odzyskał funkcje życiowe.

W czwartek (30 lipca) przed godz. 23.00 na numer alarmowy zadzwonił mężczyzna, który poinformował, że ma przygotowany sznur i idzie odebrać sobie życie. Takie zgłoszenie trafiło do dyżurnego z Ozimka. Ze zgłaszającym nie było żadnego kontaktu - nie odbierał telefonu.

Po zlokalizowaniu numeru z którego kontaktował się mężczyzna, z pomocą natychmiast ruszył policyjny patrol. Mł. asp. Mariusz Śnieżek i sierż. sztab. Łukasz Grygiel ma miejsce dotarli już w kilka minut.

Na drewnianej wiacie policjanci zauważyli wiszącego na sznurze młodego człowieka. Mężczyzna nie reagował na żadne bodźce, mundurowi oswobodzili go z pętli. Bezwładnego, bez najmniejszych oznak życia położyli na ziemi, podjęli akcję reanimacyjną i w międzyczasie wezwali pogotowie.

Po upływie około dwóch minut ciągłej akcji ratowniczej policjanci przywrócili funkcje życiowe 32-latka. Przytomnego już mężczyznę przekazali zespołowi pogotowia ratunkowego.

O uratowaniu życia mieszkańca gminy Ozimek zadecydowała najprawdopodobniej przytomna postawa policjantów i szybko podjęta przez nich akcja reanimacyjna.

Przypominamy, że cały czas działa - pod wskazanym linkiem - całodobowa infolinia wsparcia dla osób w stanie kryzysu psychicznego. Jest to bezpłatna pomoc telefoniczna, e-mailowa lub za pomocą czatu, udzielana 7 dni w tygodniu przez dyżurnych specjalistów: psychiatrów, psychologów, prawników i pracowników socjalnych. Uruchomiona została przez Fundację "Itaka" Centrum Wsparcia dla osób znajdujących się w stanie kryzysu psychicznego.

Projekt ten realizowany jest na zlecenie Ministerstwa Zdrowia i finansowany ze środków Narodowego Programu Zdrowia. Jego celem jest pomoc osobom znajdującym w stanie kryzysu psychicznego z powodu np. śmierci, utraty pracy, rozwodu, lub zaginięcia bliskiej osoby, oraz zapobieganie depresji, samobójstwom i innym zachowaniem autodestrukcyjnym. Pomoc ta skierowana jest do osób w każdym wieku.

Powrót na górę strony