Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Podziękowania dla policjantów za odnalezienie 8-letniej wnuczki

Data publikacji 03.08.2020

„… Mają dużo empatii, zaopiekowali się nią i telefonicznie mnie pocieszali...w takich słowach swoje podziękowania wyrażała babcia 8-letniej dziewczynki, która zagubiła się w Gdańsku w połowie lipca. Babcia dziewczynki do policjantów z referatu interwencyjnego gdańskiej komendy przysłała list, w którym podziękowała im za zaangażowanie w poszukiwaniach jej wnuczki. Policjanci znaleźli dziewczynkę w jednym z autobusów.

Pod koniec lipca policjanci otrzymali zgłoszenie od zrozpaczonej babci, która powiedziała policjantom, że wysiadła z autobusu, w którym pozostała jej 8-letnia wnuczka, a autobus odjechał. Kobieta przekazała rysopis dziewczynki, a policjanci od razu zaczęli jej szukać. Funkcjonariusze z referatu interwencyjnego przekazali informację o poszukiwanym dziecku pracownikom komunikacji miejskiej i sprawdzali trasę przejazdu autobusu. Policjanci od razu pojechali w kierunku przystanku SKM Żabianka, nawiązali kontakt z kierowcą autobusu, który sprawdził, dokładnie autobus i okazało się, że przestraszona dziewczynka schowała się z tyłu pojazdu za siedzeniami. Policjanci zaopiekowali się dziewczynka i przekazali babci.

 

Działania mundurowych, którzy brali udział w poszukiwaniach 8-latki, zostały docenione przez rodzinę dziewczynki. Do Komendy Miejskiej Policji w Gdańsku wpłynęły podziękowania, w których czytamy m.in. „… Obaj funkcjonariusze po zgłoszeniu zaginionej Basi w szybkim tempie odnaleźli ją w autobusie [...] mają dużo empatii, zaopiekowali się nią i pocieszali mnie. Więcej takich funkcjonariuszy z dużą empatią wczuwających się w sytuację.

 

Poza słowem- dziękuję, autorka listu życzyła policjantom sukcesów w służbie, a komendantowi pogratulowała dobrego wyszkolenia i zaangażowania policjantów.

 

Przy okazji otrzymanych podziękowań policjanci przypominają o tym, że:

 

1. Nie zostawiaj dziecka nawet na chwilę bez opieki

 

Czy będzie to niemowlę w wózku, czy rozbrykany 5-latek… w centrum handlowym, osiedlowym sklepie, na łące, na plaży, podczas imprezy masowej. To tak oczywiste prawda?

 

2. Naucz swoje dziecko jego podstawowych danych personalnych takich jak imię i nazwisko oraz rodzinne miasto, a także imion i nazwisk rodziców… pamiętaj jednak, że w sytuacji stresującej większość dzieci zapomina podstawowych informacji, dlatego zadbaj o bransoletkę lub opaskę z danymi kontaktowymi rodziców lub opiekunów. To bardzo przydatny gadżet nie tylko podczas urlopów i wyjazdów wakacyjnych, ale i podczas spacerów, zakupów w centrum handlowym. Ponadto możesz założyć Twojemu dziecku charakterystyczny i widoczny element garderoby lub odblask, świecącą opaskę lub bransoletkę. Wówczas łatwiej zlokalizujesz wzrokiem Twoje dziecko w tłumie.

 

3. Nigdy nie strasz dziecka Policjantem

 

To zjawisko nagminne i większość rodziców nie zdaje sobie sprawy z destrukcyjnego wpływu takich działań. Twoje dziecko MUSI WIEDZIEĆ, że w sytuacji jakiegokolwiek zagrożenia życia lub bezpieczeństwa POLICJANT JEST JEGO PRZYJACIELEM. Jeśli będziesz straszył Twoje dziecko policjantem (“bądź grzeczny, bo inaczej Pan policjant Cię zabierze”) - będzie czuło strach i lęk i nie zwróci się do policji o pomoc!

 

4. Rozmawiaj ze swoim dzieckiem... tłumacz, wyjaśniaj, edukuj i zachowaj cierpliwość. Rób to codziennie, kilka razy dziennie, do znudzenia - powtarzaj dziecku, jak powinno się zachować w sytuacji zagrożenia, zagubienia, zaczepienia przez osobę nieznajomą. Niekiedy wystarczy drobna próba przekupstwa lub sympatyczny gadżet, aby zaskarbić sobie sympatię dziecka i zdobyć jego zaufanie… szczeniaczek, lody, oferta wspólnej zabawy.

Powrót na górę strony