Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Ponad 242 km/h motocyklem bez badań technicznych

Data publikacji 05.08.2020

Policjanci z grupy "Speed" zwalczają agresywne i niebezpieczne zachowania na drogach. Jednym z nich jest przekraczanie prędkości, które może być zagrożeniem dla innych uczestników ruchu. W ostatnim czasie policyjna kamera wideorejestratora nagrała kolejnych nieodpowiedzialnych kierowców. Jeden z nich pędził motocyklem ponad 242 hm/h.

Pierwszy z kierowców widocznych na zamieszczonym nagraniu został zatrzymany w Będzinie, na DK 86 przez policjantów z sosnowieckiej grupy "Speed". 44-letni mieszkaniec tego miasta, który jechał mercedesem, miał na liczniku prawie 170 km/h, przekraczając tym samym dozwoloną prędkośc o blisko 70 km/h. Mężczyzna został ukarany 400-złotowym mandatem karnym oraz 10 punktami karnymi.

Drugi z nich, kierowca jednośladu został zauwazony na autostradzie A1 przez policjantów z Komisariatu Autostradowego Policji w Gliwicach wchodzacych w skład specgrupy. Jadący motocyklem marki Aprilla 52-latek poruszał się z taką prędkością, że nawet nie słyszał sygnałów jadacego za nim radiowozu. Policyjny wideorejestrator wskazał, że mieszkaniec zawiercia miał na liczniku przeszło 242 km/h, przekraczając dozwoloną prędkość o 102 km/h. W trakcie policyjnej kontroli wyszło także na jaw, że motocykl nie ma obowiązkowych badań technicznych. Policjanci nałożyli na mężczyznę mandat w wysokości 700 złotych i 10 punktów karnych. 

Obie sytuacje miały miejsce pod koniec lipca. W trakcie całego wakacyjnego miesiąca policjanci:

  • skontrolowali 5326 pojazdów, w tym 112 motocykli,
  • ujawnili 6525 wykroczeń, z czego 112 dopuścili się kierowcy jednośladów,
  • nałożyli 5051 mandatów karnych, w tym 6562 za przekroczenie dopuszczalnej prędkości,
  • skierowali 83 wnioski o ukaranie za wykroczenia drogowe,
  • zatrzymali 92 prawa jazdy, w tym 62 za przekroczenie prędkości powyżej 50 km/h w obszarze zabudowanym,
  • zatrzymali 229 dowodów rejestracyjnych,
  • ujawnili także 51 przestępstw karnych, w tym m.in. kierowanie pojazdem w stanie nietrzeźwości, niezatrzymanie się do kontroli drogowej czy kierowanie pojazdem pomimo cofniętych uprawnień lub orzeczonego sądownie zakazu. 

Grupy "Speed" działają w całym kraju. Do służby kierowane są radiowozy nieoznakowane z wideorejestratorami, ale także te oznakowane, z laserowymi miernikami prędkości. Tak wyposażeni mundurowi będą wciąż stanowczo reagować na wszelkie przypadki łamania prawa na drodze.

Powrót na górę strony