Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Oszukali metodą "na koronawirusa"

Data publikacji 06.08.2020

Minionej doby na terenie Szczecina doszło do oszustwa metodą „na koronawirusa”. Jest to modyfikacja oszustwa stosowanego wcześniej przez przestępców, gdzie starsze osoby wprowadzane były w błąd co do tożsamości rozmówcy telefonicznego i utrzymywane w przeświadczeniu, że dzwoni do nich funkcjonariusz służb państwowych. Tym razem przestępcy wykorzystali troskę seniorów o los ich najbliższych, wmawiając, że potrzebne są pieniądze na leczenie zakażenia koronawirusem.

Wczoraj, 5.08.2020 r., do jednej z seniorek Szczecina na telefon stacjonarny zadzwonił mężczyzna podający się za policjanta. W trakcie krótkiej rozmowy poinformował, że córka seniorki znajduje się w szpitalu w stanie ciężkim z powodu koronawirusa i pilnie potrzebna jest szczepionka sprowadzona z USA, która pomoże w walce z rzekomą chorobą, a jej wartość wynosi kilkadziesiąt tysięcy złotych.

Pokrzywdzona utrzymywana w przekonaniu, że lek może uratować życie jej dziecka, na skutek rozmowy zdecydowała się ostatecznie przekazać pieniądze, po które przysłany został nieznany mężczyzna. Po utracie oszczędności seniorka zorientowała się, że została oszukana. Obecnie postępowanie w tej sprawie prowadzą szczecińscy funkcjonariusze.

POLICJANCI APELUJĄ O ROZWAGĘ I STOSOWANIE ZASADY OGRANICZONEGO ZAUFANIA.

Pamiętajmy!

  • Policja nigdy nie prosi o przekazanie pieniędzy i nigdy nie dzwoni z takim żądaniem!
  • Policja nigdy nie informuje telefonicznie o prowadzonych działaniach!
  • Jeżeli odebrałeś taki telefon bądź pewien, że dzwoni oszust!
  • Nigdy w takich sytuacjach nie przekazuj pieniędzy, nie podpisuj dokumentów, nie zakładaj kont w banku i nie przekazuj nikomu swoich danych, numerów PIN i haseł!
  • Natychmiast poinformuj o tym Policję.

 

Co musisz zrobić, żeby nie stać się ofiarą oszustów ?!

  • Zachowaj ostrożność – jeżeli dzwoni ktoś, kto podszywa się pod członka rodziny i prosi o pieniądze, nie podejmuj żadnych pochopnych działań – nie wykonuj jego poleceń – nie daj się zmanipulować!
  • Nie mów nikomu, a szczególnie przez telefon, o kwocie oszczędności, jakie posiadasz i gdzie je przetrzymujesz.
  • Zadzwoń do innego członka rodziny i upewnij się, czy osoba, która prosiła o pomoc, faktycznie jej potrzebuje.
  • Nigdy nie przekazuj pieniędzy obcym osobom! Po pieniądze fałszywy krewny podsyła w swoim imieniu innego oszusta.
  • Nigdy nie ulegaj presji czasu wywieranej przez oszustów.

(KWP w Szczecinie/js)

Powrót na górę strony