Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Czy wiesz, że legitymacja służbowa policjanta jest dokumentem, który upoważnia go do dokonania przeszukania Twojego mieszkania?

Data publikacji 17.08.2020

Czy wiesz, że legitymacja służbowa policjanta jest dokumentem, który upoważnia go m.in. do dokonania przeszukania Twojego mieszkania?

W wielu scenach filmów sensacyjnych i kryminalnych widzimy obrazy kiedy policjanci stają w drzwiach mieszkania i okazują prokuratorski nakaz przeszukania. Podobnie jest w Polsce. Wejście do czyjegoś domu, garażu, obiektów socjalnych, czy domku letniskowego wymaga odpowiedniej zgody sądu lub prokuratora.

W wypadkach niecierpiących zwłoki, jeżeli postanowienie sądu lub prokuratora nakazujące przeprowadzenie przeszukania nie mogło zostać wydane, Policja może je przeprowadzić, okazując nakaz kierownika swojej jednostki lub legitymację służbową.

O projekcie informacyjno-edukacyjnym "Czy wiesz, że?"

Zachęcamy do nadsyłania własnych pytań z obszaru działań Policji do lidera Projektu – młodszego inspektora Krzysztofa Łaszkiewicza, Pełnomocnika Komendanta Głównego Policji ds. Ochrony Praw Człowieka na adres: krzysztof.laszkiewicz@policja.gov.pl

Powrót na górę strony