Kręci nas bezpieczeństwo nad wodą - szkolenie policyjnych wodniaków
6 sierpnia 2020 roku na wodach Zalewu Sulejowskiego w Smardzewicach Komenda Wojewódzka Policji w Łodzi wspólnie Komendą Powiatową Policji w Tomaszowie Mazowieckim i WOPR-em zorganizowała szkolenie w akcjach ratunkowych. Wzięło w nim udział 12 funkcjonariuszy z jednostek policji w Piotrkowie Trybunalskim, Poddębicach i Tomaszowie Mazowieckim . Doskonalili swoje umiejętności by jeszcze lepiej zadbać o bezpieczeństwo wypoczywających nad Zalewem Sulejowskim i Jeziorsko gdzie sezonowo stacjonujemy. Zajęcia odbywały się w części w szczególnych warunkach bo już po zapadnięciu zmroku.
Celem odbywającego się pomiędzy godziną 18 a 21.30 szkolenia było podnoszenie umiejętności praktycznych funkcjonariuszy w zakresie ratownictwa wodnego (w tym w szczególnych warunkach - pora wieczorowo-nocna) jak i doskonalenie przepływu informacji pomiędzy CPR, a służbami działającymi na rzecz bezpieczeństwa na obszarach wodnych. Szkolenie wpisuje się w jubileusz 100-lecia funkcjonowania Policji Wodnej. Na wstępie przeprowadzono wykład teoretyczny oraz przedstawiono uczestnikom i obserwatorom założenia szkolenia.Wszystko z zachowaniem reżimu sanitarnego w stanie epidemii. Prowadzącym był Instruktor WOPR z Tomaszowa Mazowieckiego Pan Damian Błaszczyk i Kierownik Nieetatowego Zespołu Wodnego w Tomaszowie Mazowieckim - st. asp. Marek Zdulski.
Następnie funkcjonariusze realizowali ćwiczenie dot. ratowania osoby tonącej z brzegu z elementami skoku lub wbiegnięcia do wody, dopłynięcia do tonącego, nurkowania gdy tonący znajdował się pod wodą, opanowania tonącego oraz holowania tonącego i wyciągania go na łódź motorową. Wykorzystano zarówno podręczny sprzęt ratowniczy jak i koło ratunkowe, pas ratowniczy , bojkę czy deskę ortopedyczną. "Przerobiono" również zespołową akcję przy użyciu liny asekuracyjnej z szelkami.
Zawsze ważnym aspektem takich akcji jest wymiana informacji pomiędzy podmiotami pełniącymi służbę na obszarach wodnych i odpowiedni system powiadamiania.
Druga część, przeprowadzona o zmierzchu i w nocy, odbywała się przy użyciu łodzi motorowej. Założenie przyjęte w ćwiczeniu wskazywało na poszukiwanie 2 osób , które wypłynęły rowerem wodnym i nie powróciły .
Podczas szkolenia wykorzystano m.in. sprzęt użyczony z Łódzkiego Urzędu Wojewódzkiego (liny ratownicze, kołowroty ratunkowe, latarki, lornetki).
W doskonaleniu zawodowym wzięło udział 12 funkcjonariuszy (4 z KMP w Piotrkowie Trybunalskim, 6 z KPP w Tomaszowie Maz., 2 z KPP w Poddębicach). Wszyscy uczestnicy odebrali z rąk Zastępcy Komendanta Wojewódzkiego Policji w Łodzi insp. Jarosława Rybki certyfikaty. Gratulacje za profesjonalne działania przyjęli także od Komendanta Powiatowego Policji w Tomaszowie Mazowieckim insp. Szymona Hermana i Naczelnika Wydziału Prewencji KWP w Łodzi mł. insp. Jarosława Janusa.
Życzymy wszystkim bezpiecznych wakacji !
Policyjni wodniacy dbają o bezpieczeństwo osób wypoczywających nad wodą. Kontrolują rejon akwenów oraz przyległego terenu, zwracają szczególną uwagę na dzikie kąpieliska. Wielokrotnie w przeszłości ratowali ludzkie życie i udzielali pomocy osobom, które przeceniły swoje możliwości w pływaniu.
Nad wodą liczy się wzmożona uwaga, ostrożność i przezorność wypoczywających oraz przebywających nad nią osób dorosłych, dzieci i młodzieży. Przecenianie własnych możliwości podczas kąpieli i brak należytej opieki nad dziećmi mogą być tragiczne w skutkach. Słaba wyobraźnia i brawura są w stanie doprowadzić do tragedii całych rodzin. Policja cały czas apeluje o rozwagę podczas letniego wypoczynku nad wodą.
Najczęstszymi przyczynami utonięć są:
- Brak umiejętności pływania;
- Brawura, przecenianie swoich sił i umiejętności pływackich;
- Pływanie w stanie nietrzeźwym. Alkohol powoduje zaburzenia zmysłu, równowagi i orientacji;
- Niedocenianie niebezpieczeństwa w wodzie;
- Pływanie w miejscach zabronionych;
- Skoki "na główkę" do wody w nieznanym miejscu.
Zasady bezpiecznej kąpieli!
- Pływaj tylko w miejscach strzeżonych czyli tam gdzie jest ratownik wodny. Bardzo lekkomyślne jest pływanie w miejscach gdzie kąpiel jest zakazana. Informują o tym znaki i tablice. Na kąpieliskach strzeżonych znajdziemy również dwa rodzaje flag: białą i czerwoną. Jeśli jest wywieszona biała flaga, wówczas kąpiel jest dozwolona. Flaga czerwona oznacza zakaz kąpieli w danym miejscu. Nie wolno też pływać na odcinkach szlaków żeglugowych oraz w pobliżu urządzeń i budowli wodnych.
- Zapoznaj się i zawsze przestrzegaj regulamin kąpieliska, na którym przebywasz. Stosuj się do uwag i zaleceń ratownika.
- Nie pływaj w wodzie o temperaturze poniżej 14 stopni.
- Nie pływaj w czasie burzy, mgły oraz gdy wieje porywisty wiatr.
- Nie skacz rozgrzany do wody. Przed wejściem do wody ochlap nią klatkę piersiową, szyję, głowę, aby uniknąć wstrząsu termicznego.
- Nie pływaj w miejscach, gdzie jest dużo wodorostów lub wiesz, że występują zawirowania wody lub zimne prądy. Pływaj w miejscach dobrze Ci znanych.
- Nie skacz do wody w miejscach nieznanych. Może się to skończyć śmiercią lub kalectwem. Absolutnie zabronione są w takich miejscach skoki "na główkę".
- Nie baw się w przytapianie innych osób korzystających z wody, spychanie do wody z pomostów, z materacy.
- Pamiętaj, że materac dmuchany nie służy do wypływania na głęboką wodę, podobnie jak i nadmuchiwane koło.
- Nigdy nie pływaj po spożyciu alkoholu. Nie wolno również łączyć alkoholu z uprawianiem sportów wodnych.
- Kąpiąc się na kąpieliskach zwracaj uwagę na osoby obok nas. Może się okazać, że ktoś będzie potrzebował Twojej pomocy. Jeżeli będziesz w stanie mu pomóc to uczyń to, ale w granicach swoich możliwości. Jeżeli nie będziesz się czuł na siłach to zawiadom właściwe służby oraz inne osoby.
- Nie przystępuj do pływania na czczo - wzmożona przemiana materii osłabia Twój organizm.
- Nie pływaj również bezpośrednio po posiłku - zimna woda może doprowadzić do bolesnego skurczu żołądka, co może ponieść za sobą bardzo poważne konsekwencje.
- Nie przeceniaj swoich umiejętności pływackich. Jeżeli chcesz wybrać się na dłuższą trasę pływacką, płyń asekurowany przez łódź.
- Po kąpieli nie jest wskazany duży wysiłek fizyczny. Nie przebywaj w wodzie zbyt długo ani też nie wchodź do niej po zbyt krótkiej przerwie.
- Intensywny wysiłek wzmaga łaknienie i dlatego po ukończeniu pływania należy coś zjeść. Dzieci powinny zjeść obowiązkowo lekki posiłek.
- Nie wypływaj za daleko od brzegu po zapadnięciu zmroku. Pływanie po zachodzie słońca jest niebezpieczne.
- Należy szybko wyjść z wody, gdy odczuwasz zmęczenie lub doznałeś skurczu mięśni.
Pamiętaj o numerach alarmowych!
WOPR – Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe :
Dla telefonów komórkowych: 601 100 100
Dla telefonów stacjonarnych: 0 601 100 100
Ogólnoeuropejski numer alarmowy: 112
Pamiętajmy, że bezpieczna kąpiel to zdrowie i życie nasze oraz najbliższych i zależy często od nas samych.
Pobierz plik (format mp4 - rozmiar 7.13 MB)