Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Kontrterrorysta z Katowic przepłynął Polskę… kajakiem

Data publikacji 08.08.2020

41-letni policjant z Katowickiego Samodzielnego Pododdziału Kontrterrorystycznego Policji w Katowicach samotnie przepłynął nasz kraj kajakiem. Mundurowy w 12 dni pokonał liczącą blisko 1000 km trasę, przemierzając Wisłę od Oświęcimia aż do Gdańska. Nocował w namiocie, a podczas swojej wyprawy zmagał się nie tylko z naturą, ale również z nieoczekiwanymi sytuacjami. Jak podkreśla, w czasie spływu spotykał się z ogromną życzliwością ludzi, którzy kibicowali jego nietypowej eskapadzie.

Jak przyznaje policjant, pomysł samotnego przepłynięcia kraju kajakiem zrodził się spontanicznie: "Poszedłem do sklepu sportowego, kupiłem kajak, a dwa dni później w nim wypłynąłem." Idea tej podróży miała jednak swoje przesłanie - "Potraktowałem tę wyprawę, jako mocny trening, a zarazem chęć uczczenia 100. rocznicy powołania Policji Wodnej. Chciałem również dołożyć swoją cegiełkę, okazując uznanie weteranom misji zagranicznych".

W ten sposób 4 czerwca policjant wypłynął kajakiem z Oświęcimia do Gdańska, pokonując w 12 dni trasę wzdłuż Wisły wynoszącą 960 km. Podczas tej wymagającej eskapady, policjant nie tylko mierzył się z żywiołem, ale również z innymi przeciwnościami: „Dziennie płynąłem około 70 - 80 km, przebywając w kajaku do 12 godzin, a czasem i więcej. Miałem możliwość śluzowania przez wszystkie tamy na rzece. W nocy szukałem miejsca do rozbicia namiotu w lasach, czy przy rzece. Pogoda była „w kratkę” - najpierw dużo słońca, potem deszcz i burze. Najbardziej przeszkadzał wiatr północny, który przez dwa dni wiał prosto we mnie i zaczął się od Bydgoszczy. Na szczęście potem ucichł”.

Jak relacjonuje stróż prawa, podczas podróży spotkał się z sympatią i przychylnością ze strony ludzi, którzy kibicowali mu w osiągnięciu wyznaczonego celu: „Dużą pomoc dostawałem od wędkarzy, a także od kolegów policjantów, z którymi poznałem się podczas kursu stermotorzysty. To oni na trzech odcinkach rzeki dostarczali mi żywność i powerbanki”.

Największym problemem dla mundurowego była szybko kończąca się woda do picia„Do sklepu, w którym mógłbym uzupełnić zapasy miałem daleko. Istniało też ryzyko, że szukając sklepu, mogę stracić kajak. Jednak ludzie, których spotkałem, byli bardzo życzliwi i na przykład w jednym miejscu pożyczono mi rower, na którym pojechałem do sklepu oddalonego o 3 km, a wędkarze chętnie popilnowali mi kajaku.”

Wyprawa obfitowała w wiele ciekawych momentów, jednak nie zabrakło również trudniejszych sytuacji. Jedną z bardziej niebezpiecznych, była wywrotka kajakiem na środku Wisły: „Udało mi się go odwrócić, a wodę z wnętrza wylewałem kubkiem". W czasie wyprawy musiałem także pokonywać wydmy, które się nagle pojawiały. Z kolei przed Warszawą cała Wisła jest zastawiona mostem pontonowym, na który musiałem się wspiąć z kajakiem i przeprawić na druga stronę.”

Policyjny kontrterrorysta wspomina, że pod koniec podróży, kiedy dopływał do Gdańska, spotkała go miła niespodzianka: „Policjanci z komisariatu wodnego na wieść że płynę, specjalnie dla mnie pokonali duży odcinek trasy, żeby mi asystować, abym mógł bezpiecznie wypłynąć w morze. To był naprawdę świetny gest.”.  Kajakarz wspomina swoją podróż z sentymentem: „Miałem okazje zobaczyć dużo pięknych miejsc i poznać naprawdę fajnych ludzi”.  

Na jednym z odcinków trasy, policjantowi towarzyszyła ekipa TVP Info. Reportaż z tego wydarzenia pojawi się w niedzielę 9 sierpnia br. o godz. 19.00 w programie "Głębia ostrości". Zachęcamy do obejrzenia. 

Kajakarz płynący po Wiśle.

41-letni policjant z Samodzielnego Pododdziału Kontrterrorystycznego Policji w Katowicach, zanim wstąpił w policyjne szeregi, służył przez 5 lat w 18 Bielskim Batalionie Desantowo-Szturmowym. Będąc w wojsku, zdobył tytuł skoczka spadochronowego oraz mistrzostwo brygady w pływaniu. W 2007 roku uczestniczył w misji w Afganistanie. Mundurowy został wielokrotnie odznaczony m.in. „Medalem NATO”, „Gwiazdą Afganistanu”, „Odznaką Combat Infantryman”, „Srebrnym Krzyżem 18 Batalionu Desantowo-Szturmowego, złotą „Wojskową Odznaką Sprawności Fizycznej”, wojskową Odznaką Skoczka Spadochronowego oraz brązową Odznaką „Zasłużony Policjant”. W 2008 roku odszedł z wojska i wstąpił do Policji. Służbę w naszej formacji rozpoczął w IV Komisariacie Policji w Sosnowcu, a od 2011 roku pełni służbę w Samodzielnym Pododdziale Kontrterrorystycznym Policji w Katowicach (dawniej Samodzielny Pododdział Antyterrorystyczny Policji w Katowicach). Stróż prawa w 2012 roku został odznaczony przez Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji za profesjonalizm i zaangażowanie w zapewnienie bezpieczeństwa podczas „Euro 2012” po tym, gdy wspólnie z kolegą z pododdziału ujął zauważoną w tłumie ludzi osobę podejrzewaną o terroryzm. Policjant posiada uprawnienia instruktora wspinaczki skałkowej, pływania, technik ratownictwa klasycznego, speleo i ratownictwa z powietrza, płetwonurkowania, nurka MSWiA, patent stermotożysty, sternika motorowodnego, instruktora strzelania oraz inne, a zdobyte umiejętności i uprawnienia wykorzystuje w codziennej służbie. Do głównych zadań policyjnych kontrterrorystów należy przede wszystkim udział w akcjach oraz operacjach kontrterrorystycznych; zatrzymywanie niebezpiecznych, a w szczególności uzbrojonych osób oraz zwalczanie aktów najcięższych kategorii przestępstw. Policjanci tej grupy uczestniczą ponadto w działaniach minersko-pirotechnicznych, a także ratowniczych, w sytuacjach wystąpienia klęsk żywiołowych lub awarii technicznych. Mundurowi biorą udział w akcjach o najwyższym stopniu ryzyka. Specyfika realizacji tych zadań wymaga od mundurowych doskonałej sprawności fizycznej, panowania na stresem, emocjami oraz umiejętności współpracy i współdziałania. Policyjnych antyterrorystów cechuje bardzo wysoki, specjalistyczny poziom wyszkolenia, zarówno z posługiwania się bronią, jak i działania w ekstremalnych warunkach. Ponadto wymagane jest od nich nieustanne utrzymywanie gotowości bojowej. Dlatego też antyterroryści systematycznie ćwiczą, aby w każdych warunkach byli doskonale przygotowani do działań bojowych.

  • Policjant płynie kajakiem wzdłuż Wisły.
  • Policjant płynie kajakiem wzdłuż Wisły.
  • Mężczyzna na łodzi motorowej.
  • Rzeka widziana z góry, a na niej płynący kajakarz.
  • Mężczyzna stoi przy brzegu rzeki z wiosłem. Obok kajak.
  • Mężczyzna pakuje ekwipunek do kajaku.
  • Mężczyzna idący ze złożonym kajakiem, który niesie na plecach.
  • Kajak na rzecze.
  • Mężczyzna przygotowuje kajak do wyprawy.
  • Rozłożony namiot.
Powrót na górę strony