Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Sprawca oszustwa zatrzymany

Data publikacji 19.08.2020

Kryminalni z augustowskiej komendy przy współpracy z funkcjonariuszami z Komendy Wojewódzkiej Policji w Białymstoku zatrzymali podejrzanego o oszustwo, do którego doszło w minionym tygodniu w Augustowie. 67-latek pod legendą problemów finansowych córki pokrzywdzonych oszukał ich na blisko 100 tysięcy złotych. Mężczyzna usłyszał zarzuty i decyzją sądu najbliższe dwa miesiące spędzi w areszcie. Zgodnie z Kodeksem karnym za oszustwo grozi kara do 8 lat pozbawienia wolności.

Na początku minionego tygodnia, do małżeństwa z Augustowa zadzwoniła kobieta, która podawała się za ich córkę. W trakcie rozmowy poinformowała swoją rzekomą matkę, że ma problemy finansowe i potrzebuje pilnie gotówki. Kobieta, aby pomóc córce, przekazała wskazanemu przez rozmówczynię kurierowi blisko 100 tysięcy złotych. Augustowscy policjanci, współpracując z kryminalnymi z Komendy Wojewódzkiej Policji w Białymstoku, trzy dni później, zatrzymali podejrzanego o udział w tym oszustwie. Okazało się, że 67-latek podszywając się za kuriera, próbował również oszukać inną mieszkankę Augustowa. Na szczęście w tym przypadku nie doszło do przekazania mu pieniędzy. 67-latek usłyszał już zarzuty oszustwa oraz usiłowania oszustwa. Decyzją sądu najbliższe dwa miesiące spędzi w areszcie. Zgodnie z Kodeksem karnym za oszustwo grozi kara do 8 lat pozbawienia wolności. 

Przedstawiony powyżej przykład jest tylko nielicznym, ukazującym jak działają oszuści. Sposób ich działania zmienia się i wraz ze wzrostem świadomości osób jest modyfikowany, aby oszukać rozmówcę.

Apelujemy o zachowanie czujności w kontaktach z obcymi osobami i nieprzekazywania pieniędzy nieznanym osobom. Jednocześnie przypominamy, że przestępcy, aby nas oszukać, wykorzystują różne scenariusze. Mogą podawać się za policjantów lub członków rodziny, a także za pracowników różnych firm i instytucji. 

(KWP w Białymstoku / kp)

Powrót na górę strony