Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Bitcoiny za zaszyfrowany komputer. Uważaj w cyfrowej rzeczywistości

Data publikacji 19.08.2020

Przestępcy doprowadzili do zaszyfrowania danych na serwerach firmy. Za ich odblokowanie zażądali zapłaty w kryptowalucie. Dostęp do danych jest niemożliwy. Sprawą zajmują się funkcjonariusze na co dzień zajmujący się podobnymi przypadkami. Warto przy tym pamiętać o zapobieganiu. Policjanci przypominają, by nie otwierać odnośników w wiadomościach mailowych nieznanego nam pochodzenia. To one często stanowią furtkę do zdalnego przejęcia kontroli nad komputerem.

Ciężko dziś wyobrazić sobie funkcjonowanie i pracę bez komputera czy telefonu. Komunikatory, portale społecznościowe czy maile to codzienność sporej części społeczeństwa. Cyfrowa rzeczywistość stała się także przestrzenią funkcjonowania przestępców. Oszukują, i zastraszają, by ostatecznie doprowadzić do wymuszenia pieniędzy.

W jednej z firm doszło do zaszyfrowania danych na serwerach. Za ich odzyskanie zażądano zapłaty w kryptowalucie. Do danych nie ma dostępu. Funkcjonariusze ustalają, jak mogło dojść do zainfekowania komputera i kto jest za to odpowiedzialny. Sprawą zajmują się policyjni eksperci od cyberprzestępczości. Warto jednak przy wspomnieć o kilku ważnych zasadach, które mogą uchronić każdego z nas.

Policjanci przypominają, że najrozsądniej jest zapobiegać. Nie otwierajmy maili i załączników, które wydają nam się podejrzane. To one często dają możliwość przejęcia zdalnej kontroli nad komputerem. Wiadomości mogą przypominać faktury za towar, rozliczenie dostawy czy przesłane cv. Weryfikujmy dokładnie adres nadawcy, bo sama jego nazwa czy imię może nas wprowadzić w błąd i spowodować spore problemy.

(KWP w Gorzowie Wielkopolskim/kpa)

Powrót na górę strony