Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Policjanci ruchu drogowego w trosce o bezpieczeństwo

Data publikacji 20.08.2020

Wciąż dużym zagrożeniem na naszych drogach są kierowcy pod wpływem alkoholu lub innych środków odurzających. Dlatego policjanci ruchu drogowego każdego dnia sprawdzają trzeźwość osób zasiadających za kierownicą. Sprawnie prowadzone testy już podczas kontroli drogowej, pozwalają wyeliminować z ruchu tych, którzy w sposób realny zagrażają życiu i zdrowiu innych. Tylko w tym roku opolscy policjanci przeprowadzili ponad 150 000 badań na zawartość alkoholu i blisko 100 na same narkotyki. W wyniku tych kontroli okazało się, że blisko 750 osób kierowało pod wpływem alkoholu lub innego środka działającego podobnie.

Każdego roku na drogach województwa opolskiego w wyniku wypadków drogowych giną ludzie. W 2019 to 73 osoby, a kolejne 703 zostały ranne. Wciąż jedną z głównych przyczyn wypadków jest nadmierna lub niedopasowana do warunków jazdy prędkość, brawura oraz niestosowanie się do przepisów i znaków drogowych. Zagrożenie stanowią również nietrzeźwi kierowcy. To także osoby zasiadające za kierownicą pod wpływem narkotyków.

Dlatego funkcjonariusze ruchu drogowego każdego dnia reagują zarówno na wykroczenia, jak i prowadzą różnego rodzaju kontrole drogowe. Jednym z celów takich kontroli jest sprawdzenie, czy kierowca znajduje się pod wpływem alkoholu lub środka działającego podobnie. Tylko w tym roku opolscy policjanci wykonali ponad 150 000 badań na zawartość alkoholu, a blisko 100 na zawartość narkotyków w organizmie. Gęste sito policyjnych kontroli pozwala eliminować z ruchu nieodpowiedzialne osoby. W tym roku to blisko 750 kierowców, którzy wyjechali na nasze drogi nietrzeźwi lub pod działaniem innych środków odurzających, w ubiegłym to już blisko 1 500. Z tych liczb, to co roku również kilkadziesiąt osób, które kierują pod działaniem narkotyków.

Ważne, że także wielu użytkowników dróg nie zgadza się na jazdę na "podwójnym gazie". Często to właśnie od innych kierowców otrzymujemy sygnały, że zauważyli pojazd poruszający się "wężykiem" lub w inny niewłaściwy sposób.

Policjanci na każdym kroku podkreślają, że nie ma tolerancji dla nietrzeźwych lub odurzonych kierowców. Badania prowadzone podczas kontroli drogowych pozwalają walczyć z tym niebezpiecznym zjawiskiem.

(KWP w Opolu/kpa)

Powrót na górę strony