Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

17-latek odpowie za wyłudzanie pieniędzy metodą "na Blika"

Data publikacji 21.08.2020

Policjanci do walki z przestępczością gospodarczą Komendy Miejskiej Policji w Tarnobrzegu zatrzymali 17-latka podejrzanego o oszustwa metodą "na Blika". Funkcjonariusze ustalili, że mężczyzna w ten sposób oszukał kilka osób. Został zatrzymany w trakcie realizowanej nielegalnej transakcji bankomatowej. Mieszkaniec Tarnobrzega już usłyszał zarzuty.

Policjanci z Wydziału do walki z Przestępczością Gospodarczą uzyskali informację, że na terenie Tarnobrzega, działa oszust dokonujący przestępstw metodą "na Blika”. Działanie sprawcy polegało m.in. na zamieszczaniu na portalach aukcyjnych i społecznościowych ogłoszeń sprzedaży różnego rodzaju przedmiotów. Po ustaleniu warunków sprzedaży i płatności za pomocą blika, ofiara musiała podać specjalny kod, a następnie potwierdzić transakcję w swojej aplikacji bankowości mobilnej. W ten sposób sprawca wypłacał gotówkę w bankomatach na terenie Tarnobrzega.

Policjanci, którzy pracowali nad sprawą, zbierając materiał dowodowy ustalili tożsamość mężczyzny oraz wytypowali miejsce, w którym oszust będzie chciał wypłacić pieniądze.

We wtorek, funkcjonariusze zatrzymali na gorącym uczynku mężczyznę, który czekał przy bankomacie na przesłanie kodu blik i wypłacenie gotówki w kwocie 700 zł. Sprawcą okazał się 17-letni mieszkaniec Tarnobrzega, notowany w przeszłości za przestępstwa o podobnym charakterze.

Młody mężczyzna został zatrzymany w policyjnym areszcie. Policjanci przedstawili mu cztery zarzuty dotyczące oszustw. Prokurator na podstawie materiału dowodowego zastosował wobec 17- latka środki zapobiegawcze w postaci dozoru policji oraz zakazu opuszczania kraju.

Za to przestępstwo grozi kara pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8. Sprawa ma charakter rozwojowy.

Policjanci apelują do użytkowników komputerów, telefonów komórkowych oraz innych urządzeń z dostępem do internetu:

  • Pilnujmy swoich haseł dostępowych i pamiętajmy, aby wprowadzone hasła nie były możliwe do odszyfrowania przez osoby nieupoważnione. Dla bezpieczeństwa co kilka miesięcy zmieniajmy je.

  • Pamiętajmy o wylogowywaniu się z aplikacji za każdym razem po zakończeniu jej użytkowania.

  • Nie otwierajmy maili od nieznanych nam nadawców, a co najważniejsze zawartych w nich załączników.

  • Oszuści często podszywają się pod witryny banków lub popularnych portali aukcyjnych i społecznościowych.

  • Pamiętajmy, aby nie wpisywać w przypadku wystąpienia wątpliwości swojego loginu oraz hasła.

Powrót na górę strony