Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Nie daj się nabrać na zmyśloną historię. Nigdy nie przekazuj swoich pieniędzy

Data publikacji 24.08.2020

1,5 mln zł rocznie tracą Lubuszanie w wyniku przestępczych działań oszustów. Ci wymyślają rozmaite historie, aby omamić swe przyszłe ofiary. Kiedy te połkną haczyk, z reguły jest już za późno i oszczędności życia wędrują w ręce oszustów. W ich odzyskaniu może już pomóc tylko Policja. Nie daj się nabrać na zmyśloną historię. Nigdy nie przekazuj swoich pieniędzy !

Niestety mimo licznych apeli wciąż zdarzają się osoby, które dają się wciągnąć w szemraną historię i dając wiarę oszustom, przekazują im oszczędności swojego życia. Mimo modyfikacji tych oszustw ich mechanizm zawsze pozostaje podobny - oszuści dzwonią do starszych osób, przedstawiając się jako członek rodziny i przejętym głosem opowiadają o nieszczęściu, jakie ich spotkało i błagają o pieniądze, które uratują ich bliskich z opresji. Wspominają chociażby o popełnieniu przez wnuczka/ę wypadku samochodowego ze skutkiem śmiertelnym i koniecznością wpłacenia pieniędzy, aby ten odzyskał wolność. Przestępcy wykorzystują różne sposoby, żeby wzbudzić zaufanie i wyłudzić oszczędności. Funkcjonariusze przypominają, aby być „wyczulonym” na tego typu sytuacje. Warto również uwrażliwiać swoich domowników na przeróżne metody działania oszustów oraz wskazać, co należy zrobić, żeby nie stać się ich ofiarą.

Pamiętajmy, że oszuści ogarnięci chęcią posiadania pieniędzy nie cofną się przed żadnym sposobem ich zdobycia i bardzo często żerują na uczuciach starszych, wrażliwych, chętnych do pomocy osób. Ważne, żeby nie wpuszczać do domu nieznajomych osób, nie przekazywać obcym pieniędzy ani nie przelewać ich na podane konta. Jeśli ktoś informuje nas o jakimś wydarzeniu w rodzinie, prosimy zadzwonić i potwierdzić taką informację. W razie jakichkolwiek wątpliwości należy natychmiast poinformować Policję.

Nie wszystkie przypadki kończą się jednak utratą pieniędzy. Lubuscy policjanci podkreślają rolę pracowników banku, którzy są często jedyną osobą, z którą ofiara przestępstwa nawiązuje rozmowę w trakcie całego procederu. Pracownicy instytucji finansowych mogą okazać się jedynymi, którzy są w stanie zatrzymać przelew oszczędności. Informacja do Policji jest bowiem przekazywana nawet kilka godzin lub dni po zdarzeniu, kiedy nie ma możliwości natychmiastowego zatrzymania oszustów.

UWAGA! Policjanci nigdy nie proszą o przekazanie jakichkolwiek pieniędzy oraz nie przyjmują ich na przechowanie i nie zabezpieczają na specjalnych kontach. Pamiętajmy, aby zadbać o blisko osoby w starszym wieku. Ostrzegajmy je o działaniach oszustów i pouczajmy jak się przed nimi chronić.

Aby nie stać się ofiarą oszustwa, należy przestrzegać następujących zasad:

 - Bądź ostrożny w kontakcie z nieznajomym.

- Nigdy nie przekazuj pieniędzy osobom, których nie znasz. Nie ufaj osobom, które telefonicznie podają się za krewnych lub ich przyjaciół.

- Zawsze potwierdzaj „prośbę o pomoc”, kontaktując się osobiście: wykonaj telefon lub skontaktuj się bezpośrednio.

- Nie działaj w pośpiechu i ewentualnie odłóż termin udzielenia pożyczki (najlepiej o kilka dni).

- Wszelkie telefoniczne prośby o pomoc (także z zagranicy), grożą utratą pieniędzy. - Nie przekazuj pieniędzy obcym osobom, ani nie przelewaj pieniędzy na wskazane konto bankowe.

- Gdy ktoś dzwoni w takiej sprawie i pojawia się jakiekolwiek podejrzenie, że to może być oszustwo koniecznie powiadom Policję 

(KWP w Gorzowie Wlkp. / kp)

 

 

Powrót na górę strony