Strona używa plików cookies, aby ułatwić użytkownikom korzystanie z serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza wyrażenie zgody.

Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

81. rocznica wybuchu II wojny światowej

Data publikacji 01.09.2020

1 września w godzinach porannych pod Pomnikiem Obrońców Wybrzeża w Gdańsku odbyły się uroczystości związane z obchodami 81. rocznicy wybuchu II wojny światowej. Tegoroczne uroczystości na Westerplatte zostały zorganizowane przez Wojsko Polskie. W obchodach wzięli udział przedstawiciele najwyższych władz państwowych, w tym Prezydent RP Andrzej Duda. Obecni byli również Komendant Główny Policji gen. insp. Jarosław Szymczyk wraz z Komendantem Wojewódzkim Policji w Gdańsku nadinsp. Andrzejem Łapińskim, a także przedstawiciele władz samorządowych i służb. W uroczystościach w Wieluniu, przy reliktach zniszczonego przez hitlerowców kościoła farnego, uczestniczył Prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki.

Główną część uroczystości na Westerplatte poprzedziła ceremonia złożenia kwiatów przy Cmentarzu Żołnierzy Wojska Polskiego. Szczególnym momentem tegorocznych obchodów było zapalenie Znicza Pokoleń przez m.in. kombatantów, harcerzy, weteranów i żołnierzy. Uroczystości towarzyszył odegrany skomponowany przez Wojsko Polskie, Marsz Bohaterów Westerplatte.

W miejskich obchodach 40. rocznicy podpisania Porozumień Sierpniowych uczestniczył Komendant Wojewódzki Policji w Gdańsku nadinsp. Andrzej Łapiński. Wraz z Komendantem Morskiego Oddziału Straży Granicznej i Komendantem Wojewódzkim Państwowej Straży Pożarnej w Gdańsku szef pomorskiej Policji złożył kwiaty pod historyczną Bramą nr 2.

Z kolei w Wieluniu o godz. 4.40 zawyły syreny przypominające o ataku na pogrążone we śnie miasto. Następnie przy odrestaurowanych fundamentach fary odbyły się poranne uroczystości upamiętniające pierwsze ofiary II wojny światowej, mieszkańców Wielunia, którzy zginęli w wyniku celowego bombardowania przez niemieckie lotnictwo obiektów cywilnych, w tym miejscowego szpitala. Podczas uroczystości Prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki oraz wszyscy  jej uczestnicy oddali cześć ofiarom zbrodniczego bombardowania Wielunia.

W obchodach 81. rocznicy wybuchu II wojny światowej uczestniczyli również policjanci , na czele z Komendantem Wojewódzkim w Łodzi nadinsp. Sławomirem Litwinem oraz Komendantem Powiatowym Policji w Wieluniu insp. Grzegorzem Liburą. W ten sposób mundurowi oddali hołd 1200 mieszkańcom Wielunia, którzy byli pierwszymi ofiarami nalotu na miasto.

Podczas całego wydarzenia policjanci dbali o bezpieczeństwo zarówno mieszkańców jak i uczestników obchodów.

(KWP w Gdańsku/ KWP w Łodzi)

 

Powrót na górę strony