Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Policjanci przejęli ponad 700 kg nielegalnego tytoniu

Funkcjonariusze zwalczający przestępczość gospodarczą Komendy Wojewódzkiej Policji w Łodzi wspólnie z policjantami sieradzkiej jednostki zabezpieczyli ponad 720 kilogramów tytoniu bez polskich znaków akcyzy. Nielegalny towar przewozili dostawczym renault dwaj mężczyźni w wieku 35 i 44 lat. Usłyszeli oni zarzuty paserstwa akcyzowego za co grozi kara do 3 lat pozbawienia wolności oraz wysoka grzywna. Wartość strat Skarbu Państwa z tytułu niezapłaconego podatku wynosi ponad 760 tysięcy złotych.

Łódzcy policjanci monitorując rynek handlu nielegalnym tytoniem wpadli na trop osób zamieszkujących w Kutnie, mających  związek w tym przestępczym procederem. Ustalili, że „lewy” towar prawdopodobnie  przewożony będzie busem przez teren Sieradza.  31 sierpnia 2020 r. około godz. 17.30 w miejscowości Stawiszcze policjanci sieradzkiej drogówki zatrzymali do kontroli drogowej wytypowany wcześniej renault trafic. Samochodem kierował 44-letni mężczyzna. Razem z nim podróżował jego 34-letni znajomy.  Okazało się, że podejrzenia policjantów potwierdziły się. W przestrzeni bagażowej busa policjanci ujawnili 40 worków jutowych krajanki tytoniowej. Mężczyźni zostali zatrzymani i osadzeni w policyjnym areszcie. W zabezpieczonych workach znajdowało się łącznie 720 kg tytoniu bez polskich znaków akcyzy.  Jak ustalono, zatrzymani poruszali się wypożyczonym autem, które również zostało zabezpieczone.

Po nocy spędzonej w areszcie zatrzymani usłyszeli zarzuty paserstwa akcyzowego. 44-letni zatrzymany w trakcie przesłuchania przyznał się do dokonania zarzucanego czynu. Prokurator Rejonowy w Sieradzu zastosował wobec podejrzanych policyjny dozór. Według wstępnych wyliczeń straty Skarbu Państwa z tytułu niezapłaconego podatku akcyzowego mogły wynieść nawet 760 tysięcy złotych. Za tego typu przestępstwo kodeks karno- skarbowy przewiduje karę do 3 lat pozbawienia wolności oraz wysoką grzywnę.

(KWP w Łodzi / mk)

  • Na zdjęciu widać osobę zatrzymaną w kajdankach oraz policjanta na tle dwóch radiowozów nieoznakowanych.
  • Zdjęcie przedstawia zatrzymanego mężczyznę w kajdankach oraz dwoje policjantów w budynku komendy.
  • Zdjęcie przedstawia kilkanaście worków z zabezpieczonym przez policjantów nielegalnym tytoniem.
  • Zdjęcie przedstawia policjantkę w trakcie zabezpieczania worków z nielegalnym tytoniem.
Powrót na górę strony
Polska Policja