Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Policja w walce o zabytki 2020

Data publikacji 10.09.2020

Liczącą 350-stron publikację „Policja w walce o zabytki” opracował koordynator ds. zabytków KWP w Szczecinie kom. dr Marek Łuczak. Publikacja została wydana przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Książka powstała, aby dać kompendium wiedzy na temat przepisów prawa dotyczącego przestępczości przeciwko zabytkom i poszerzyć wiedzę o tej tematyce. Całość publikacji została podzielona na dwa działy. Pierwszy obejmuje przepisy prawne dotyczące spraw najczęściej realizowanych przez policję, podzielony na rozdziały o poszczególnych zagadnieniach i aktach prawnych. Drugi dział obejmuje przekrojowy katalog zabytków i dzieł sztuki skradzionych bądź zaginionych z z terenu całego kraju po II wojnie światowej. Katalog utraconych zabytków opracowano wspólnie z Wydziałem Restytucji Dóbr Kultury, działającego w w strukturach Departamentu Dziedzictwa Kulturowego za Granicą i Strat Wojennych MKiDN.

Jest to trzecia zaktualizowana wersja znanej publikacji kom. Łuczaka, której poprzednie wydania powstały w latach 2011 i 2012. Policjant jest autorem ponad 50 książek o historii i zabytkach Pomorza oraz licznych artykułów z zakresu karno-prawnej ochrony zabytków i odzyskiwania skradzionych i zaginionych dzieł sztuki. Był odznaczony srebrnym Krzyżem Zasługi oraz brązowym medal Za Długoletnią Służbę, nadany przez Prezydenta RP, brązowym medal „Gloria Artis”, oraz złotą odznaką „Za Opiekę nad Zabytkami" nadanymi przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, srebrnym i złotym Gryfem Zachodniopomorskim, medalem „Za Zasługi dla Miasta Szczecina”, oraz srebrnym Krzyżem św. Floriana.
 

Wydana przez ministerstwo książka została rozesłana do wszystkich komend wojewódzkich w kraju, szkół policyjnych, bibliotek oraz instytucji zajmujących się ochroną zabytków oraz zwalczaniem przestępczości przeciwko zabytkom. Książka nie trafi do obrotu handlowego. Wkrótce pojawi się kolejna publikacja policjanta, wydana przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego: Zaginiony skarbiec kamieński. Katalog strat wojennych z katedry w Kamieniu Pomorskim.

Wydział Prewencji KWP w Szczecinie / kom. dr Marek Łuczak

  • ksiązka
  • książka Policja w walce o zabytki 2020
  • fragment publikacji
  • autor książki
Powrót na górę strony