Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Policjanci i strażacy reanimowali kierowcę, który stracił przytomność podczas jazdy

Data publikacji 10.09.2020

Dzięki szybkiej i zdecydowanej reakcji policjantów z Komendy Powiatowej Policji w Proszowicach i strażaków z Komendy Powiatowej Straży Pożarnej w Proszowicach nie doszło do tragedii.

5 września br., około godziny 14:30, proszowiccy policjanci ruchu drogowego podczas patrolowania Jakubowic zauważyli, że w odległości około 100 metrów od jezdni, w rowie melioracyjnym, znajduje się samochód. Policjanci natychmiast pobiegli w kierunku auta, aby sprawdzić czy ktoś nie potrzebuje pomocy. We wnętrzu samochodu, na miejscu kierowcy, siedział starszy nieprzytomny mężczyzna. Silnik w pojeździe był uruchomiony, co wskazywało, że do zdarzenia doszło przed chwilą. Z uwagi na to, że wszystkie drzwi w samochodzie były zablokowane policjanci wybili boczną szybę aby dostać się do środka. 

W tym momencie na miejsce przyjechali również funkcjonariusze z Komendy Powiatowej Straży Pożarnej w Proszowicach, którzy wraz z policjantami wyciągnęli nieprzytomnego kierującego z pojazdu. Nie było to łatwe, gdyż pojazd znajdował się w rowie o około dwumetrowej głębokości. Natychmiast też podjęto decyzję o resuscytacji, bo mężczyzna przestał oddychać. Funkcjonariusze prowadzili akcję reanimacyjną, aż do przyjazdu załogi karetki pogotowia, która przy użyciu specjalistycznych urządzeń, po prawie 45 minutowej reanimacji, przywróciła funkcje życiowe kierowcy. 

Zgodnie z relacją świadków kierujący pojazdem miał zjechać na przeciwległy pas ruchu, a następnie w pole orne po czym wjechał do rowu. 73- letni kierujący został przewieziony do miejscowego szpitala. Dzięki szybkiej reakcji i fachowej pomocy udzielonej poszkodowanemu przez policjantów i strażaków, nie doszło do tragedii - w tym przypadku liczyła się każda sekunda.

Na słowa uznania zasługują również okoliczni mieszkańcy, którzy pomagali w akcji ratowniczej zachowując zimną krew w stresującej sytuacji.

Pamiętajmy, że w przypadku nagłego zatrzymania krążenia wczesne rozpoczęcie resuscytacji krążeniowo-oddechowej zwiększa szanse na przeżycie poszkodowanego.

(KWP w Krakowie/js)

  • samochód poszkodowanego w rowie i strażacy
  • samochód poszkodowanego w rowie
  • Słuzby udzielają pomocy poszkodowanemu
  • Policjanci którzy pomogli wydostać się mężczyźnie z samochodu
Powrót na górę strony