Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Zlikwidowali fabrykę i zatrzymali nielegalną produkcję papierosów na masową skalę

Data publikacji 21.09.2020

Ponad 15 milionów gotowych papierosów, 88 ton tytoniu i 23 tony suszu tytoniowego – tyle nielegalnego towaru zabezpieczyli pod Olsztynem policjanci z Komendy Wojewódzkiej Policji w Olsztynie wspierani przez policyjnych kontrterrorystów z Olsztyna i Białegostoku, przy udziale funkcjonariuszy Krajowej Administracji Skarbowej w Olsztynie. Ponadto zlikwidowali nielegalną linię produkcyjną, której skala funkcjonowania odpowiadała faktycznej fabryce papierosów, z zapleczem socjalnym dla pracowników. W tej sprawie zatrzymanych zostało 11 osób.

Policjanci z Wydziału do walki z Przestępczością Gospodarczą z Komendy Wojewódzkiej Policji w Olsztynie ustalili, że na terenie gospodarstwa rolnego pod Olsztynem, w budynkach, w których w przeszłości funkcjonowała ferma drobiu, powstała bardzo wydajna linia produkcyjna służąca do produkcji papierosów. Policjanci w wyniku pracy operacyjnej zweryfikowali uzyskane informacje i w środę (16.09.2020) wspierani przez funkcjonariuszy z Samodzielnego Pododdziału Kontrterrorystycznego Policji z Olsztyna i Białegostoku oraz funkcjonariuszy KAS weszli na teren posesji.Lokalizacja wybrana przez organizatorów tej działalności nie była przypadkowa. Znajdował się tam kompleks budynków, położony na trudnodostępnym terenie, otoczony polami uprawnymi i bagnami. Zewnętrzny wygląd budynków oraz ich bezpośrednie otoczenie w żaden sposób nie wskazywały na to, co działo się wewnątrz. Zadbali o to organizatorzy tego procederu. Zatrudnieni przez nich pracownicy, biorący bezpośredni udział w nielegalnej produkcji wyrobów tytoniowych, nie wychodzili na zewnątrz. Wewnątrz budynku mieli specjalnie zaprojektowaną i wykonaną infrastrukturę mieszkaniową, która im na to pozwalała. Byli zaopatrywani w żywność i inne produkty niezbędne do takiej egzystencji. A gdyby nawet wyszli na zewnątrz, to i tak nie znali szczegółów dotyczących lokalizacji, w której się znajdowali. Ich „pracodawcy” zadbali również o to, by odpady socjalne i śmieci wytwarzane przez pracowników, były wywożone daleko poza powiat. Kompleks budynków był ściśle objęty monitoringiem wizyjnym, a budynek, w którym znajdowała się nielegalna produkcja, był dodatkowo wyciszony od wewnątrz. Wykorzystywane maszyny miały niezależne źródło zasilania, co dodatkowo miało organizatorom zapewnić niewidzialną dla organów ścigania działalność. Jak pokazali policjanci – nawet takie środki nie pomogły im uniknąć wykrycia.

 • Pomieszczenia w nielegalnej fabryce papierosów, zatrzymany mężczyzna prowadzony przez funkcjonariuszy
  Pomieszczenia w nielegalnej fabryce papierosów, zatrzymany mężczyzna prowadzony przez funkcjonariuszy
 • Pomieszczenia w nielegalnej fabryce papierosów. Zatrzymani mężczyźni leżący na ziemi i stojący obok policjanci
  Pomieszczenia w nielegalnej fabryce papierosów. Zatrzymani mężczyźni i policjanci
 • Kuchnia w nielegalnej fabryce papierosów
  Kuchnia w nielegalnej fabryce papierosów
 • Sypialnia w nielegalnej fabryce papierosów
  Sypialnia w nielegalnej fabryce papierosów
 • Pomieszczenia w nielegalnej fabryce papierosów
  Pomieszczenia w nielegalnej fabryce papierosów
 • Maszyny w nielegalnej fabryce papierosów
  Maszyny w nielegalnej fabryce papierosów

Wejście funkcjonariuszy na teren posesji zupełnie zaskoczyło przebywające tam osoby. Zatrzymanych na miejscu zostało 7 obywateli Mołdawii i 4 Polaków. W trakcie przeszukania zabezpieczona została linia produkcyjna papierosów, której elementy - według wstępnej oceny śledczych - mogły być warte łącznie ponad 3 miliony złotych. Ponadto policjanci, którym wsparcia w tym zakresie udzielili funkcjonariusze Krajowej Administracji Skarbowej, w fabryce oraz dodatkowym magazynie w powiecie ostródzkim, zabezpieczyli ponad 15 milionów gotowych papierosów, 88 ton tytoniu, 23 tony suszu tytoniowego oraz półprodukty służące do produkcji papierosów, a także równowartość około 220 tys. złotych w różnych walutach. Ta nielegalna działalność spowodowała uszczuplenie Skarbu Państwa o kwotę około 100 000 000 złotych.

 • Kartony z nielegalnymi papierosami
  Kartony z nielegalnymi papierosami
 • Kartony z nielegalnymi papierosami
  Kartony z nielegalnymi papierosami
 • Pomieszczenia w nielegalnej fabryce papierosów
  Pomieszczenia w nielegalnej fabryce papierosów
 • Stół z wyprodukowanymi nielegalnymi papierosami
  Stół z wyprodukowanymi nielegalnymi papierosami
 • Policjant przy stole z wyprodukowanymi nielegalnymi papierosami
  Policjant przy stole z wyprodukowanymi nielegalnymi papierosami
 • Policjant przy maszynach w nielegalnej fabryce papierosów
  Policjant przy maszynach w nielegalnej fabryce papierosów

Wśród zatrzymanych są 42-latek i 47-latek - dwaj organizatorzy procederu. Sąd na wniosek Prokuratora Okręgowego w Olsztynie zastosował wobec nich 3-miesięczny areszt tymczasowy. Usłyszeli oni m.in. zarzut działania w zorganizowanej grupie przestępczej, nielegalnego przewożenia i produkcji wyrobów akcyzowych. Grozi im kara do 5 lat pozbawienia wolności.

(tm)

Powrót na górę strony