Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Pomagali w zdobyciu międzynarodowego prawa jazdy

Data publikacji 21.09.2020

Tarnowscy policjanci zatrzymali osoby podejrzane o pomaganie obywatelom Chin w uzyskaniu międzynarodowego prawa jazdy. Zatrzymane osoby usłyszały zarzuty wyłudzenia poświadczenia nieprawdy poprzez podstępne wprowadzenie w błąd funkcjonariusza publicznego oraz posługiwania się nieswoim dokumentem tożsamości, a ponadto trzy z nich odpowiedzą za udział w zorganizowanej grupie przestępczej. Zatrzymanym grozi teraz do pięciu lat pozbawienia wolności, a cudzoziemcom deportacja.

Większość z nas posiada prawa jazdy, jednakże ze względu na prawo międzynarodowe to jest Konwencję Wiedeńską i Konwencję Genewską, których Chińska Republika Ludowa nie podpisała, obywatele Chin, nie mogą korzystać ze swoich uprawnień, gdy przemieszczają się samochodem po krajach Unii Europejskiej. Możliwość taką daje jedynie uzyskanie tzw. „międzynarodowego” prawa jazdy. Warunkiem do jego uzyskania jest pozytywne zdanie egzaminu z zakresu przepisów ruchu drogowego bez konieczności zdawania egzaminu praktycznego.

Na terenie naszego kraju zawiązała się grupa, która ułatwiała uzyskanie takiego dokumentu dla obywateli Państwa Środka. Dwoje obywateli Chin, mężczyzna w wieku 41 lat oraz kobieta w wieku 36 lat wspólnie z 25-letnią Polką organizowali takie egzaminy dla obywateli Chin, którzy się do nich o to zwrócili. Za pośrednictwem sieci Internet nawiązywali kontakt z zainteresowanym Chińczykiem, a następnie przesyłane były oryginały dokumentów przyszłego kierowcy, po czym zostały zakładane profile kierowców. Na egzaminie państwowym stawiał się dubler (mężczyzna lub kobieta), którzy sprawnie zaliczali państwowy egzamin. Następnie wszystkie dokumenty wraz z uzyskanym dowodem zdanego egzaminu (międzynarodowym prawem jazdy) wracały do jego właściciela (zleceniodawcy), który płacił za taką usługę.

Proceder ten trwał co najmniej od początku 2019 roku, a został ujawniony w tarnowskim MORD-ie w połowie tego roku. Następnie do pracy wkroczyli policjanci operacyjni tarnowskiej komendy, którzy ustalili wszystkich członków grupy przestępczej oraz miejsca, w których stawiali się dublerzy na egzaminy państwowe. Zatrzymano kilka osób na terenie Katowic, Warszawy i Rzeszowa.

Trzy osoby usłyszały zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej (art. 258 kodeksu karnego), ponadto wszyscy usłyszeli zarzuty  wyłudzenia poświadczenia nieprawdy poprzez podstępne wprowadzenie w błąd funkcjonariusza publicznego oraz  posługiwania się nieswoim dokumentem tożsamości (art. 272 i art. 275 § 1 kodeksu karnego).
Osoby zatrzymane częściowo przyznały się do zarzutów i zostały doprowadzone do tarnowskiej prokuratury, która wobec trzech osób wystąpiła do tarnowskiego sądu o zastosowanie aresztu. Sąd przychylił się do tego wniosku stosując wobec 41-latka oraz 36-letniej obywatelki Chin, a także wobec 25-letniej Polki areszt tymczasowy na okres 3 miesięcy. Pozostałe osoby z dozorem policyjnym będą odpowiadać przed tarnowskim sądem z tak zwanej „wolnej stopy”.

Tarnowscy śledczy nie wykluczają kolejnych zatrzymań, ponieważ spraw ta ma charakter rozwojowy.

(KWP w Krakowie/ mw)

Powrót na górę strony