Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Nieuczciwy komornik zabierał dłużnikom – nie oddawał wierzycielom

Data publikacji 24.09.2020

Ponad dwa lata trwała żmudna i wnikliwa praca policjantów zwalczających przestępczość korupcyjną Komendy Wojewódzkiej Policji w Gorzowie Wielkopolskim, aby ustalić dokładne okoliczności przywłaszczenia przez byłego komornika blisko 2,5 miliona złotych. Wcześniej wysiłki śledczych skutkowały zatrzymaniem, przedstawieniem zarzutów korupcyjnych oraz tymczasowym aresztowaniem 62-latka. Teraz akt oskarżenia w tej sprawie trafił do Sądu. Grozi mu do 10 lat pozbawienia wolności.

Policjanci z Wydziału do Walki z Korupcją Komendy Wojewódzkiej Policji w Gorzowie Wielkopolskim wspólnie z Prokuraturą Okręgowa w Zielonej Górze prowadzili śledztwo przeciwko byłemu komornikowi podejrzanemu o niedopełnienie obowiązków w celu osiągnięcia korzyści majątkowej i przywłaszczenia powierzonych mu środków finansowych w ramach postępowań egzekucyjnych. Mężczyzna działał tym samym na szkodę interesu publicznego i stron postępowania egzekucyjnego to jest o czyny z artykułu 231 § 2 kodeksu karnego i z artykułu 284 § 2 kodeksu karnego. Jednym słowem komornik dokonywał egzekucji komorniczych od dłużników, tyle tylko, że pieniędzy nie oddawał wierzycielom. W ten bezprawny sposób przywłaszczył sobie niemal 2,5 miliona złotych. Przestępczy proceder trwał od 2016 roku.

W toku śledztwa policjanci ustalili, że komornik, prowadząc kancelarię komorniczą, przywłaszczył powierzone mu środki na szkodę 527 ustalonych wierzycieli, nieterminowo i ze znacznymi opóźnieniami dokonywał przelewów należności uzyskanych od dłużników w postępowaniach egzekucyjnych. Ponadto nie wywiązywał się również z obowiązku spłaty odsetek wierzycielom za nieterminowe przekazywanie należności.

Sprawa prowadzona była przez policjantów z Wydziału do Walki z Korupcją Komendy Wojewódzkiej Policji w Gorzowie Wielkopolskim, a nadzorowana przez Prokuraturę Okręgową w Zielonej Górze. Śledczy przesłali właśnie akt oskarżenia do Sądu Okręgowego w Zielonej Górze.

(KWP w Gorzowie Wlkp./ kp)

  • zatrzymany mężczyzna w kajdankach
  • policjant prowadzi zatrzymanego mężczyznę
  • zatrzymany mężczyzna prowadzony przez dwóch policjantów
  • policjant z zatrzymanym mężczyzną
  • akta śledztwa i kajdanki

Pobierz plik (format mp4 - rozmiar 11 MB)

Pliki do pobrania

Powrót na górę strony