Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Oddali hołd bohaterom Bitwy nad Bzurą

Data publikacji 24.09.2020

Grupa funkcjonariuszy Komendy Powiatowej Policji w Sochaczewie wzięła udział w ponad 70 km rajdzie rowerowym po ziemi sochaczewskiej, podczas którego oddali hołd ofiarom II wojny światowej. Policjanci odwiedzili i zapalili znicze na grobach funkcjonariuszy Policji Państwowej poległych w Bitwie nad Bzurą.

Komendant Powiatowy Policji w Sochaczewie insp. Michał Safjański, asp. szt. Mariusz Jakubczak, sierż. szt. Marek Stec, st. sierż. Katarzyna Żak, sierż. Małgorzata Rosińska - Kotuła i sierż. Mariusz Szymborski w czasie wolnym od służby, wzięli udział w rajdzie po ziemi sochaczewskiej. Policjanci oddali hołd ofiarom zbrodni hitlerowskich. Mundurowi zamierzali odnaleźć i zapalić znicz policjantom II RP poległym w Bitwie nad Bzurą, a których szczątki spoczęły na cmentarzach wojennych.

Pierwsze miejsce, które odwiedzili to Pomnik Pamięci w sochaczewskim Boryszewie, gdzie 22 września 1939 roku, po fałszywych oskarżeniach o zbrodnię na niemieckiej ludności cywilnej, rozstrzelano 50 żołnierzy Bydgoskiego Batalionu Obrony Narodowej. Policjanci pojechali również odwiedzić cmentarz w Kozłowie Biskupim, gdzie pochowano szczątki żołnierzy po ekshumacji w 1940 roku.

Mundurowi z Kozłowa Biskupiego pojechali do Rybna i dotarli na cmentarz, gdzie spoczęły szczątki 1856 żołnierzy Wojska Polskiego poległych w czasie Bitwy nad Bzurą, w tym 55 Pułku Piechoty z Leszna zamordowanych w szpitalu w Jasieńcu.

Kolejnym punktem na mapie były kwatery wojskowe w Giżycach, gdzie spoczywa 400 żołnierzy walczących w czasie wojny o wolną Polskę. To właśnie tam spoczywa post. Wiktor Lamperski, funkcjonariusz Policji Państwowej poległy w Bitwie nad Bzurą.

Sochaczewscy policjanci odwiedzili również Henryków w gminie Iłów, gdzie 18 września 1939 roku, doszło do tragicznych wydarzeń. Żołnierze Dolnosaksońskiej Dywizji Piechoty Wehrmachtu spalili żywcem w stodole 76 jeńców - żołnierzy i ludności cywilnej, a w tym małe dzieci.

Policjanci odwiedzili również leśne cmentarze wojskowe w Budach Starych, gdzie pochowano 225 żołnierzy, a także groby w Rokicinie, Leontynowie i Nowych Mistrzewicach, gdzie pochowano 300 żołnierzy Wojska Polskiego.

Kolejne miejsca, które odwiedzili funkcjonariusze to miejsce przeprawy wojsk polskich w Witkowicach oraz cmentarz wojenny w Janowie, gdzie spoczęło 1552 żołnierzy Wojska Polskiego, których w latach 50. ekshumowano i pochowano na cmentarzu w Trojanowie i Cmentarz Wojskowy na Powązkach.

Ostatnim miejscem odwiedzonym w trakcie rowerowej wyprawy był największy cmentarz kampanii wrześniowej – cmentarz w Trojanowie, gdzie spoczywają szczątki 3692 żołnierzy, w tym dwóch funkcjonariuszy Policji Państwowej, którzy zginęli 17 września 1939 roku - przod. Kazimierza Fikowskiego i Jana Lecha Kanieckiego (stopień nieznany).

Sochaczewscy policjanci będą pielęgnować pamięć i oddawać hołd bohaterom Bitwy nad Bzurą i ofiarom zbrodni hitlerowskich.  

(KWP w Radomiu/js)

Powrót na górę strony