Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Rozbita grupa złodziei samochodów

Data publikacji 29.05.2006

Policjanci z Wydziału do walki z Przestępczością Samochodową komendy wojewódzkiej w Katowicach rozbili zorganizowaną grupę przestępczą, której członkowie zajmowali się kradzieżami i legalizacją kradzionych samochodów. Terenem działania grupy był rejon południowej Polski - głównie województwa: śląskie, małopolskie i opolskie.

Przestępcy specjalizowali się w kradzieży pojazdów luksusowych marek. W skład grupy wchodzili dwaj elektronicy, 30-letni zabrzanin i 34-latek z Będzina, którzy wspomagali złodziei swą wiedzą z zakresu pokonywania najnowszych zabezpieczeń i fałszowania danych w komputerach pokładowych skradzionych aut. Używali własnoręcznie skonstruowanych elektronicznych urządzeń i napisanych przez siebie programów komputerowych. Do ubiegłego piątku policjanci zatrzymali łącznie 12 osób: mieszkańców Katowic, Sosnowca, Bielska-Białej i Będzina - ośmiu zostało już tymczasowo aresztowanych. Prowadzący sprawę funkcjonariusze ze śląskiej "samochodówki" zebrali informacje o co najmniej 500 przestępstwach dokonanych przez zatrzymanych - w tym o 400 skradzionych samochodach. Policjanci zabezpieczyli dotąd 6 skradzionych samochodów, stanowiska komputerowe z czytnikami do programowania modułów samochodowych, zerowania liczników i kodowania kluczyków. Na poczet przyszłych kar zabezpieczono samochody podejrzanych (Audi A-8 Quattro, Mitsubishi Carisma, VW Passat), a także sprzęt RTV i gotówkę w kwocie 140.000 zł. Za kradzieże, paserstwo i pomoc w przestępstwach zatrzymanym może grozić do 10 lat więzienia.

Jak ustalili prowadzący sprawę zatrzymani ostatnio elektronicy współpracowali także z innymi grupami przestępczymi z kraju i zza granicy, świadcząc odpłatnie "usługi" z zakresu swej specjalności. M.in. wspomagali swą wiedzą grupę ze Śląska, która na przełomie 2005 i 2006 r. skradła kilka luksusowych aut i motocykli. Policjanci prowadzący tę sprawę odzyskali już pięć samochodów: Toyotę Land Cruiser, Toyotę Rav 4, BMW X5, BMW 3 Cabrio, VW Passata i motocykl marki Kawasaki, łącznej wartości niemal 1.000.000 zł. Obie sprawy są rozwojowe, policjanci z Wydziału dw. z Przestępczością Samochodową planują kolejne zatrzymania.

Powrót na górę strony