Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Kolejne zarzuty w sprawie tzw. karuzeli podatkowej

Data publikacji 01.10.2020

Policjanci z Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach zajmujący się zwalczaniem przestępczości gospodarczej ustalili kolejne osoby wchodzące w skład zorganizowanej grupy przestępczej wyłudzającej nienależny podatek VAT. Zarzuty korupcyjne usłyszał 3 osoby, z których 1 trafiła do aresztu. W wyniku przestępczej działalności podejrzanych Skarb Państwa stracił co najmniej 1 mln zł. Ponadto sprawcy usiłowali wyłudzić kwotę ponad 1 mln 300 tys. zł.

Policjanci z Wydziału dw. z Przestępczością Gospodarczą KWP w Katowicach i Małopolski Wydział Terenowy Inspekcji Wewnętrznej Ministerstwa Finansów w Krakowie zakończyli prowadzone postępowanie przeciwko członkom zorganizowanej grupy przestępczej działającej w latach 2014-2015 zajmującej się wyłudzaniem nienależnych zwrotów podatku VAT z urzędów skarbowych na terenie m.in. województwa małopolskiego i śląskiego.

Wcześniej śląscy policjanci zwalczający przestępczość gospodarczą i Prokuratura Okręgowa w Katowicach oskarżyli kilkunastu podejrzanych, w tym szefa grupy przestępczej, o wyłudzenia nienależnych zwrotów podatku VAT o czym pisaliśmy w materiale "Wyłudzacze" VAT-u trafili do aresztu ►

W toku prowadzonego postępowania ustalono kolejnych trzech członków zorganizowanej grupy przestępczej. Sprawcy doprowadzili do niekorzystnego rozporządzenia mieniem Skarb Państwa w kwocie co najmniej 1 mln zł. oraz usiłowali wyłudzić kwotę ponad 1 mln 300 tys. zł.

W Prokuraturze Okręgowej w Katowicach członkowie grupy przestępczej usłyszeli szereg zarzutów m.in.: udział w zorganizowanej grupie przestępczej, oszustwa, poświadczanie nieprawdy w dokumentach, popełnienie przestępstw skarbowych oraz przestępstw korupcyjnych dotyczących przyjmowania korzyści majątkowych przez osobę pełniącą funkcję publiczną. Podejrzanym grozi do 12 lat pozbawienia wolności.

(KWP w Katowicach / kp)

Powrót na górę strony