Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Policjanci otrzymali podziękowania za znalezienie dzieci. Kilka porad dla rodziców

Data publikacji 01.10.2020

„… Chciałabym bardzo serdecznie podziękować policjantom z komisariatu w Ustce, którzy 30 sierpnia 2020 r. ok. godz. 17.00 odpowiedzieli na moje zgłoszenie o zagubieniu się dwójki dzieci w Poddąbiu i błyskawicznie udzielili nam pomocy. Dziękuję za empatię i poważne potraktowanie sprawy. Jestem bardzo wdzięczna za udzieloną pomoc". Tymi słowami swoje podziękowania wyrażała matka 8-letniej dziewczynki i 10-letniego chłopca, które zagubiły się w nadmorskiej miejscowości. Policjanci znaleźli dzieci na promenadzie.

30 sierpnia br., policjanci otrzymali zgłoszenie od zrozpaczonej matki, która poinformowała, że w drodze na plażę ze swoimi dziećmi, straciła je z oczu. Jak powiedziała, najpierw sama szukała swoich pociech, pytała turystów i sprawdzała wiele miejsc. Od rozmówców słyszała różne wersje. Jedni informowali, że widzieli dzieci, które szły w kierunku Rowów, inni mówili o kierunku Ustki, a jeszcze inni nie byli w stanie pomóc. W końcu kobieta zgłosiła sprawę na Policję, co skutkowało pilną interwencją. Do Poddąbia natychmiast pojechało kilka załóg usteckich policjantów. Nie minęły dwie godziny, a dzieci znowu były z mamą. Policjanci znaleźli je na promenadzie.

Działania mundurowych, którzy brali udział w poszukiwaniach dzieci, zostały docenione przez rodzinę dziewczynki. Do Komendy Miejskiej Policji w Słupsku wpłynęły podziękowania, w których czytamy m.in. „… dziękuję za empatię i poważne potraktowanie sprawy. Jestem bardzo wdzięczna za udzieloną pomoc”

Przy okazji otrzymanych podziękowań policjanci przypominają:

1. Nie zostawiaj dziecka nawet na chwilę bez opieki

Czy będzie to niemowlę w wózku, czy rozbrykany 7-latek… na placu zabaw, w centrum handlowym, osiedlowym sklepie, na łące, na plaży, podczas imprezy masowej.

2. Naucz swoje dziecko jego podstawowych danych personalnych takich jak imię i nazwisko oraz rodzinne miasto, a także imion i nazwisk rodziców… pamiętaj jednak, że w sytuacji stresującej większość dzieci zapomina podstawowych informacji, dlatego zadbaj o bransoletkę lub opaskę z danymi kontaktowymi rodziców, lub opiekunów. To bardzo przydatny gadżet nie tylko podczas urlopów i wyjazdów wakacyjnych, ale i podczas spacerów, zakupów w centrum handlowym. Ponadto możesz założyć Twojemu dziecku charakterystyczny i widoczny element garderoby lub odblask, świecącą opaskę lub bransoletkę. Wówczas łatwiej zlokalizujesz wzrokiem Twoje dziecko w tłumie.

3. Nigdy nie strasz dziecka policjantem

To zjawisko nagminne i większość rodziców nie zdaje sobie sprawy z destrukcyjnego wpływu takich działań. Twoje dziecko MUSI WIEDZIEĆ, że w sytuacji jakiegokolwiek zagrożenia życia lub bezpieczeństwa POLICJANT JEST JEGO PRZYJACIELEM. Jeśli będziesz straszył Twoje dziecko policjantem (“bądź grzeczny, bo inaczej Pan policjant Cię zabierze”) - będzie czuło strach i lęk i nie zwróci się do policji o pomoc!

4. Rozmawiaj ze swoim dzieckiem

Tłumacz, wyjaśniaj, edukuj i zachowaj cierpliwość. Rób to codziennie, kilka razy dziennie, do znudzenia powtarzaj dziecku, jak powinno się zachować w sytuacji zagrożenia, zagubienia, zaczepienia przez osobę nieznajomą. Niekiedy wystarczy drobna próba przekupstwa lub sympatyczny gadżet, aby zaskarbić sobie sympatię dziecka i zdobyć jego zaufanie.

Zróbmy wszystko, by nasze pociechy były bezpieczne!

(KWP w Gdańsku/js)

Powrót na górę strony